Hogyan ismerhetjük fel és kerülhetjük el a nagy döggombát? A nagy döggomba, vagy más néven "ismeretlen gomba", gyakran megtévesztő lehet, és fontos, hogy tudatosan figyeljünk rá, ha erdőben vagy mezőn járunk. Az alábbiakban néhány tipp található, amelyek


Hogyan teljesít az intelligenciád? A világ legegyszerűbb IQ-tesztje csupán három kérdéssel felfedi a képességeidet!

A Blikk is beszámolt az esetről, ami a zalaegerszegi Piccolo étteremben történt december 14-én. Több ember is hányásos, hasmenéses tünetekkel jelentkezett a helyi kórházban, és hamar kiderült, hogy az esetek hátterében egy tömeges ételmérgezés áll. Az étteremben ugyanis a zöldséges gombalevesbe nagy döggomba is került, mely mérgező.

A döggomba nem egy gombafajta: a döggombafélék családjába tartozik a nagy döggomba - vagy botanikai nevén Entoloma sinuatum -, amely ebben az esetben is okozta a mérgezést. A tönkje 6 és 15 ceniméter közti magasságú, és 1-4 centiméternyi vastag. A kalapjának átmérője 5 és 20 centiméter között van, fiatalon domború, később azonban ellaposodik. A színe lehet fehéres, krémszínű, de okkeres és barnásszürke is, mely fényes és kissé szálas. A kalap húsa vékony, szaga pedig kellemetlen, és a dohos lisztre emlékeztet. Az íze avas.

Bár a gomba mérgező, nem kell azonnal végzetes következményektől tartani, csupán rendkívül kellemetlen élményben lesz része annak, aki elfogyasztja. A tünetek, mint például hányás, hasmenés és fejfájás, már fél órával a fogyasztás után megjelenhetnek. Érdemes tehát óvatosnak lenni!

A nagy döggomba könnyedén összetéveszthető az ehető szürke tölcsérgombával, a tövisaljagombával és a májusi pereszkével. Emellett figyelni kell a hasonló megjelenésű, de mérgező zöldesszürke gombára is, amely hasonló tüneteket idézhet elő.

Related posts