Hoekstra hangsúlyozza, hogy Trump politikai intézkedései "komoly veszélyt" jelentenek az éghajlatváltozás elleni küzdelemre.


Wopke Hoekstra, az EU éghajlatvédelmi biztosa a The Europe Conversation című műsorban nyilatkozva elmondta, hogy a Trump-kormányzat alatt az USA visszalépett az éghajlatvédelmi kötelezettségvállalásoktól, és ez "jelentős következményekkel" jár majd a bolygóra nézve.

Wopke Hoekstra, aki az éghajlatvédelemért, a nettó zéró kibocsátás eléréséért és a fenntartható növekedésért felelős uniós biztos, hangsúlyozta, hogy a Trump-kormányzat éghajlat-politikájának radikális irányváltása "jelentős hatásokkal" fog járni a jövő szempontjából.

Az Európai Unió nemrégiben bemutatta ambiciózus tervét, amelynek célja, hogy 2040-re a nettó üvegházhatású gázok kibocsátását 90%-kal csökkentse.

Európa a leggyorsabban melegedő kontinens, és drámai időjárási eseményekkel, például árvizekkel és aszályokkal több tagállamban is találkozunk.

Hoekstra véleménye szerint az Egyesült Államok kilépése a párizsi klímaegyezményből "komoly visszalépést" jelent a globális klímaharc szempontjából, amely jelentős hatással van a nemzetközi közösség közös erőfeszítéseire az éghajlatváltozás ellen.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, jelentős változásokat hozott az ország éghajlat-politikájában, amikor második alkalommal is döntött a párizsi klímaegyezményből való kilépés mellett.

A Trump-kormányzat emellett visszavonta az Obama-korabeli, az erőművek szén-dioxid-kibocsátásának csökkentését célzó tiszta energiára vonatkozó tervet, és visszavonta a járművekre vonatkozó kibocsátási normákat .

Bár az EU azt állítja, hogy továbbra is prioritásként gondol a globális felmelegedés kezelésére, az Egyesült Államok pálfordulásának köszönhetően a világ korlátozottan képes kezelni a problémát Hoekstra szerint.

"Mint a világ második legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója, ez egyértelműen rendkívül sajnálatos és komoly csapás a nemzetközi erőfeszítések számára" - nyilatkozta Hoekstra.

"Az éghajlatváltozás nem válogat. A bolygó felmelegedése szempontjából teljesen mindegy, hogy honnan kerül a szén-dioxid a légkörbe. Amikor a második legnagyobb kibocsátó, a globális politikai színtér egyik legmeghatározóbb szereplője, és a világ legnagyobb gazdasága bejelenti, hogy visszalép, az bizonyára olyan esemény, amelynek rendkívül súlyos következményei lesznek."

Hoekstra véleménye szerint kedvező fejlemények várhatóak, amikor az amerikai befektetők észreveszik, hogy a zöld technológiák nem csupán környezeti előnyöket, hanem gazdasági hozamokat is kínálnak. Úgy látja, hogy a magánszektor kulcsszereplővé válik az innováció terén, hozzájárulva a fenntarthatóbb, környezetbarát technológiák fejlesztéséhez.

"Az én véleményem szerint az Egyesült Államokban azt tapasztalhatjuk, hogy amikor egy befektetés a tiszta technológiák terén megtérül, és ezzel párhuzamosan pozitív hatással van az éghajlatra is, a vállalatok nem fogják megszakítani a fejlődésüket" - fogalmazott.

Hoekstra kiemeli, hogy Európának sürgősen ki kell használnia ezt a lehetőséget, hogy újra megszerezze vagy vonzóvá tegye az innovációt a dinamikusan fejlődő zöld technológiai ágazatban. Ehhez elengedhetetlenek a jelentős európai befektetések, valamint egy hatékony tőkepiaci rendszer kiépítése az Európai Unió egész területén.

"Úgy kell átalakítanunk a környezetet, hogy az innováció Európa-szerte virágozhasson, és ehhez lépéseket kell tennünk a tőkepiaci unió tekintetében" - mondta.

Szerinte sokkal több befektetésre lesz szükség a vállalkozások és a kormányok részéről a technológia és a mesterséges intelligencia területén.

Related posts