El Salvadorban hátborzongató arckifejezésekkel rendelkező, cserélhető fejű agyagfigurákra bukkantak, amelyek különleges és titokzatos történeteket rejtenek magukban.


A Varsói Egyetem régészei izgalmas felfedezést tettek El Salvadorban, mintegy 70 kilométerre a fővárostól, San Isidro megyében. Öt különleges agyagfigurát találtak, amelyek 2400 évvel ezelőtt kerültek elásásra az egykori település legnagyobb piramisának csúcsán. Jan Szymański, az ásatás vezetője kiemelte, hogy a szobrok elhelyezése a piramis mértani középpontjában arra utal, hogy rendkívül nagy tisztelet övezte őket. Bár Guatemalában és El Salvadorban találkoztak már hasonló figurákkal, ezek mind női alakokat formáztak meg; a mostani leletben viszont egy férfi szobor is megtalálható, ami új színt visz a régóta várt kutatásokba.

A korábbi felfedezések túlnyomó része nem éppen jelentős helyszínekről származott, így sokáig úgy vélték, hogy ezek csupán mindennapi használati eszközök lehettek. Ugyanakkor a legtöbb lelőhelyet már korábban megbolygatták. 2012-ben azonban egy sír mellékleteként négy törött, de mégis teljes figurára bukkantak, ami új fénybe helyezte a régió történelmét.

Ezeket a négy égtájnak megfelelő tájolással helyezték el, ami arra utal, hogy a sírba helyezett többi értékkel együtt nagy jelentőséget tulajdonítottak nekik. A korábban előkerült figurák némelyikén látható volt, hogy valamilyen módon mozgathatóvá tették a kezeiket, az egyiknek a feje is elforgatható volt, a mostaniak közül a nagyobb női alakoknak a feje különálló, így forgatható, levehető és cserélhető is. A nagyobb szobrok nagyjából harminc centi magasak, az egyik kisebb 10, a másik 18 centis.

A monumentális szobrok üres, kifejezéstelen pillantása a semmibe mered, ha szemből szemléljük őket, de ha felülről nézünk rájuk, már haragvónak tűnnek. Távolabbról nézve rémületet sugallnak, míg közelről inkább unottságot árulnak el – Szymański véleménye szerint ez valószínűleg hűen tükrözi az ismeretlen művész szándékait.

A régész véleménye szerint rendkívül nehéz meghatározni, hogy kik készíthették el a műtárgyakat, mivel azok kora és elhelyezkedése számos kérdést vet fel. A szobrok éppen abban az időszakban keletkeztek, amelyről a legkevesebb információ áll rendelkezésre. Szymański úgy véli, hogy lehetséges, hogy a szobrokkal valamilyen dramatikus eseményt - például csatát vagy mitológiai jelenetet - jelenítettek meg, de az is elképzelhető, hogy valós személyekről mintázták őket. Ha ez a feltételezés helytálló, akkor a férfi alak egy törzsfőnököt is ábrázolhat, míg a női szobrok a lányait vagy feleségeit reprezentálják. Érdekes megjegyezni, hogy a szobrokon nincsenek ruhák, ami arra utalhat, hogy esetleg bábozást alkalmaztak, és a szereplőket az adott történet igényei szerint öltöztették fel.

A szobrok mellett jade-ből készült medálok és edények is előkerültek, amelyek párhuzamot mutatnak a mai Nicaragua, Costa Rica és Panama területén felfedezett leletekkel. Bár a bábuk pontos funkciója továbbra is rejtély, a felfedezések azt bizonyítják, hogy a 2400 évvel ezelőtti San Isidro lakói valószínűleg szorosabb kapcsolatban álltak a környező kultúrákkal, mint ahogy eddig gondolták.

Related posts