Hat év börtönbüntetésre is számíthat egy NFT-kereskedő, aki 13 millió dolláros adócsalás miatt került a hatóságok látókörébe.

Egy NFT-kereskedő akár hat évnyi börtönbüntetéssel is szembenézhet az Egyesült Államokban, miután bűnösnek ismerte el magát abban, hogy közel 13 millió dollárnyi nyereséget titkolt el. Ezt a profitot a népszerű CryptoPunk NFT-k adásvételéből szerezte. Az ügy részleteit a Pennsylvania középső körzetének amerikai ügyészi hivatala tette közzé.
A 45 éves Waylon Wilcox elismerte, hogy hamis jövedelemadó-bevallásokat nyújtott be a 2021-es és 2022-es adóévekre. A hatóságok szerint Wilcox április 9-én vallotta be bűnösségét két rendbeli hamis adóbevallás benyújtásában.
A vádak szerint Wilcox 2022 áprilisában a 2021-es adóév során 8,5 millió dollárral kevesebb jövedelmet tüntetett fel, aminek következtében körülbelül 2,1 millió dollárral csökkentette az adófizetési kötelezettségét. Egy évvel később, 2023 októberében, hasonló módszert alkalmazva 4,6 millió dolláros jövedelmet rejtett el, ezzel további 1,1 millió dollár adót spórolva meg jogellenesen.
A vádak szerint Wilcox összesen 97 darab CryptoPunk NFT-t értékesített, amelyek az iparág egyik legismertebb és legmagasabb értékű gyűjteményéhez tartoznak. 2021-ben 62 NFT-t adott el, amivel körülbelül 7,4 millió dollár profitra tett szert, majd 2022-ben újabb 35 darabot értékesített, összesen 4,9 millió dollár értékben.
A nyomozati jelentés szerint Wilcox mindkét adóbevallásában szándékosan "nem" választ adott arra a kérdésre, hogy végzett-e tranzakciókat digitális eszközökkel.
Az Egyesült Államok adóhatóságának (IRS) nyomozóegysége hangsúlyozta, hogy egy aktuális ügy jól példázza a virtuális valuták és NFT-ügyletek által generált összetett pénzügyi csalások felderítésének fontosságát. Yury Kruty, a philadelphiai IRS-iroda vezetője kiemelte, hogy az amerikai állampolgároknak joguk van tudni, hogy a törvényeket mindenki betartja, különösen a mai gazdasági helyzetben, ahol a transzparencia és a jogszerűség még inkább előtérbe kerül.
Az elkövetett bűncselekmények miatt a legszigorúbb büntetés, amit kiszabhatnak, hat év börtön, továbbá pénzbírság és felügyelet alatti szabadlábra helyezés is szóba jöhet. Jelenleg a végleges ítélet időpontja még nem tisztázott.
2024 júniusától az Egyesült Államokban új adózási szabályozások léptek életbe, amelyek jelentős változásokat hoznak a kriptovaluták kereskedelmében. A központosított kriptotőzsdék és brókerek számára kötelezővé vált, hogy az eladási és csereügyleteiket bejelentsék az adóhatóságnak. Ez a lépés a pénzügyi átláthatóság növelését és a kriptoeszközök körüli adóelkerülés visszaszorítását célozza.
2025-ben Donald Trump elnök aláírta azt a törvényt, amely gyökeresen megváltoztatta a Biden-kormányzat decentralizált pénzügyi (DeFi) szektorra vonatkozó szigorú jelentési kötelezettségeit. E törvény értelmében a DeFi brókerekre vonatkozó szabályozás, amely eredetileg 2027-től lépett volna életbe, most hatályon kívül került.
Ez is izgalmas lehet számodra: Egy Ethereum bálna, miután 900 napig birtokolta az összes ETH-ját, végül úgy döntött, hogy eladja a teljes készletét. Ezzel a lépéssel 27 millió dolláros haszonról mondott le!
A kriptoadózás napjainkban egyre hangsúlyosabbá válik, azonban szakértők úgy vélik, hogy először a stabilcoinokra és a kriptobankolásra vonatkozó szabályozások kidolgozása lenne sürgetőbb feladat. Mattan Erder, az Orbs blokklánchálózat jogi vezetője hangsúlyozta, hogy "egyedi, testreszabott szabályozási keretekre" van szükség, amelyek nemcsak a kriptopiac stabilitását szolgálnák, hanem a pénzügyi szektor számára is kedvezőbbek lennének, mint a további adózási szigorítások bevezetése.