A YouTube felemelkedése: hogyan vált az internet vezető videómegosztó platformjává Az internetes világban a YouTube mára a videós tartalmak központi szereplőjévé nőtte ki magát. De vajon mi áll ennek a sikernek a hátterében? Az egyszerű, felhasználóbarát


Pont 20 évvel ezelőtt került fel az első YouTube-videó a platformra, ami igazi mérföldkőnek számított az internet történetében. Ez a pillanat elindította a YouTube hihetetlen felemelkedését, amely alapjaiban formálta át a digitális tartalomfogyasztást. Érdemes alaposabban megvizsgálni, hogyan vált a YouTube a globális médiakultúra egyik meghatározó szereplőjévé.

Április 23. meghatározó dátum mindazoknak, akik átélték az internetaranykorát. Egy egész generáció nőtt fel a YouTube videómegosztóval, és a még mindig fiatal weboldalra éppen 20 éve töltötték fel az első videót. Az évforduló alkalmával áttekintjük, hogy emelkedett a YouTube az internet máig meghatározó oldalává.

Jawed Karim, a YouTube egyik alapítója, történelmet írt 2005. április 23-án, amikor feltöltötte az első videót az oldalra. A mindössze 18 másodperces klip címe "Me at the zoo" ('Az állatkertben (jártam)') volt, és egy egyszerű bejelentkezést tartalmazott a kaliforniai San Diegó-i állatkertből. Ezzel a lépéssel Karim nemcsak saját magát, hanem az egész videómegosztó platformot is elindította egy új korszak felé.

A YouTube ötletének születése valójában jóval korábbra nyúlik vissza. 2004-ben egy hatalmas médiabotrány robbant ki, amikor a Super Bowl félidős műsorában véletlenül megjelent Janet Jackson melle. Ebből a felkavaró eseményből hárman, Chad Hurley, Steve Chan és a már említett Karim, akik korábban a PayPalnál dolgoztak, arra a következtetésre jutottak, hogy az internet gyors fejlődésének idején elfogadhatatlan, hogy ilyen fontos pillanatokról szinte alig találni videófelvételeket. E gondolat mentén határozták el, hogy létrehoznak egy videómegosztó platformot, ahol bárki szabadon feltöltheti a későbbiekben népszerűvé váló tartalmakat.

2005. február 14-én, Valentin-napon történt egy jelentős mérföldkő: ekkor jegyezték be a YouTube márkanevét, logóját és domainjét. A platform bétaverzióját pedig 2005 májusában indították el. Az első sikerek sem várattak sokáig magukra; már szeptemberben egy videó elérte az 1 millió megtekintést. Ez a videó nem volt más, mint egy Nike-reklám, amelyben a brazil labdarúgás ikonikus alakja, Ronaldinho ünnepli az aranylabda átvételét. Ekkor vált világossá, hogy a YouTube nem csupán egy új videómegosztó oldal, hanem a reklámozás új, izgalmas dimenzióját is megnyitja a cégek előtt.

A fiatal weboldal gyors felemelkedése felkeltette a Google figyelmét, így a techóriás 2006 októberében ajánlatot tett a cég felvásárlására. Ekkor, a még viszonylag kisebb szereplőként, 1,65 milliárd dollárt (mai árfolyamon és inflációval korrigálva körülbelül 939 milliárd forintot) kínáltak a YouTube-ért, ezzel egy új korszakot nyitva meg a digitális tartalom világában.

Alig egy évvel később, 2007 májusában elindult a Partner-program. Ezzel a videókat feltöltő felhasználók bevételhez juthattak a megtekintések után, lehetővé téve, hogy egyes tartalomkészítők akár meg is gazdagodhassanak a népszerű videóikból.

A következő jelentős technológiai áttörés 2011 áprilisában történt, amikor debütált a YouTube Live, amely lehetővé tette az oldal számára, hogy valós időben közvetítse a legváltozatosabb eseményeket – a híreken keresztül a királyi esküvőkön és koncerteken át egészen az olimpiákig.

A weboldal történetében és az internet fejlődésében 2012 decembere különleges fordulópontot jelentett. Ebben az időszakban egy koreai popsláger, a Gangnam Style, világméretű szenzációvá vált, és a videója elsőként lépte át az 1 milliárd megtekintést. Ekkorra már nyilvánvalóvá vált, hogy a YouTube nem csupán egy videómegosztó platform, hanem a digitális kultúra kulcsszereplője. Ezt a jelentőséget tovább hangsúlyozta, hogy a 2012-es amerikai elnökválasztás során a nézők tömegesen követték az eseményeket az oldalon, bizonyítva, hogy a hagyományos média mellett a YouTube is alapvető szerepet játszik az információáramlásban.

2013 márciusában egy újabb jelentős fordulópontot ért el a YouTube, amikor a havi egyedi látogatók száma meghaladta az 1 milliárdot. Ez a szám valóban lenyűgöző, hiszen azt mutatta, hogy az internetezők körében minden második ember havonta legalább egyszer ellátogatott erre a népszerű platformra.

A YouTube 2014-ben indította el első előfizetéses, reklámmentes szolgáltatását, amely akkor még Music Key néven futott. Ezt követően 2015 novemberében váltotta fel a YouTube Red, majd 2018-ban a YouTube Premium néven ismertté vált. Azonban 2018 nemcsak a fejlődés éve volt, hanem tragikus eseményekkel is terhelt. Áprilisban egy 38 éves férfi tüzet nyitott a vállalat kaliforniai központján, három embert megsebesítve, köztük egyet életveszélyesen, majd végzett magával. A későbbi hírek szerint a férfi indítékai között szerepelt, hogy úgy érezte, a YouTube diszkrét módon hátrányosan megkülönböztette csatornáit, így bosszút akart állni.

A 2020-as években jelentős átalakulások történtek a digitális térben, különösen a véleménykifejezés egyik formáját, a "dislike" gomb láthatóságát illetően. Habár a felhasználók továbbra is kifejezhetik nemtetszésüket, ennek száma immár csak a feltöltő számára elérhető, így a közönség nem láthatja a visszajelzéseket. 2022 januárjára a YouTube nem csupán megőrizte vezető szerepét a videómegosztók között, hanem a közösségi média platformok rangsorában is a második legnépszerűbb oldal lett, megelőzve számos riválisát, köztük a Facebookot.

Szintén történelmi esemény volt, hogy 2023. február 16-án, 9 évnyi vezetést követően, Susan Wojcicki lemondott a vezérigazgatói székéről. A vezetést a termékfejlesztési igazgató, Neal Mohan vette át, aki azóta is irányítja a platformot.

Mindeközben, 2023-ban, a YouTube igen látványos számokat produkált. Prémiumszolgáltatása elérte a 100 millió feliratkozót, a TikTokéhoz hasonló Shorts-videók megtekintése pedig átlépte a napi 50 milliárdos számot. Emellett ebben az évben a cég úgy döntött, globálisan korlátozni kezdi a reklámblokkolók használatát, azzal érvelve, hogy a felhasználók ezzel megsértik a felhasználási feltételeket.

2024-ben a YouTube a videós platformok körében is megtartotta az első helyét az Egyesült Államokban. Bár a TikTok (180 millió aktív amerikai felhasználó) egyre népszerűbb a fiatalok körében, a YouTube 238 milliós aktív felhasználói bázissal magasan vezetett odaát.

E párhuzamos fejlődés keretében a platform hirdetési bevételei 2024-re meghaladták a 36 milliárd dollárt, ami körülbelül 12 500 milliárd forintnak felel meg. Az összehasonlítás kedvéért, 2010-ben ezek a bevételek csupán 0,8 milliárd dollárt tettek ki, míg 2020-ra már 19,7 milliárd dollárra nőttek. E jelentős növekedéshez nagymértékben hozzájárult, hogy a YouTube nemcsak a Google keresőjével és a Facebookkal, hanem a globális platformok versenyében is a legnépszerűbbek közé tartozik. Míg 2010-ben a videómegosztónak még csak 200 millió felhasználója volt, 2020-ra ez a szám már 2,3 milliárdra emelkedett, és 2024 végére elérte a 2,74 milliárdot.

Közben sokan igencsak meggazdagodtak a feltöltött videóikból. Tavaly ketten is (Dhar Mann, Matt Rife) 50 millió dollár (kb. 17,5 milliárd forint) körüli bevételt értek el az oldalon, de az abszolút éllovas MrBeast volt a maga 85 millió dolláros (közel 30 milliárd forint) YouTube-bevételével.

A YouTube az internettel együtt nőtt fel. Egy egész generáció számára volt az internetes kultúra egyik kezdeti alapköve, majd idővel gigantikus üzleti vállalkozássá nőtte ki magát. És bár nagyban eltávolodott az eredeti formájától és szerepétől az online kultúrában, 20 évvel az első videó feltöltése után is az online tér megkerülhetetlen kikötője maradt.

Related posts