Érdekes jelenségre lett figyelmes a szakértői közösség a magyar fesztiválozók körében.

Részegként jobban bízunk az idegenekben, de csak ha ugyanazon az eseményen veszünk részt - derült ki a Budapesti Corvinus Egyetem új kutatásából.
Az ivás és a részegség összefügg azzal, hogy jobban bízunk másokban, ha közös élményben osztozunk velük, derítették ki nemrég. Giuseppe Attanasi, a Corvinus Egyetem professzora és munkatársai több mint 1800 résztvevővel készítettek interjút egy nagy zenei fesztiválon, akiket megszondáztattak, és arra is kértek, hogy saját maguk becsüljék meg a részegségük mértékét. A mások iránt mutatott bizalmuk különböző típusait is megmérték: bizalmukat mások iránt általában, bizalmukat azok iránt, akikkel közös élményben osztoznak (más fesztiválrésztvevők), és bizalmukat az ugyanazon az eseményen jelen lévő alkoholfogyasztókban.
Az eredmények világosan jelzik, hogy a különböző alkoholmérgezési szintek és az esemény többi résztvevőjével való bizalom között szoros és jelentős kapcsolat áll fenn. Ugyanakkor érdekes, hogy a részegség mértéke nem befolyásolja a mások iránti általános bizalmat. Ez a felfedezés újabb dimenziókat ad a társas interakciók megértéséhez, különös tekintettel arra, hogyan hat az alkoholfogyasztás a bizalmi viszonyokra.
Sőt, az általános bizalom csökken, ha az egyén azt hiszi, hogy mások részegek, függetlenül attól, hogy azok valóban részegek-e. Tehát leginkább maga az a gondolat, hogy valaki részeg emberekkel van körülvéve, apasztja ezt a bizalmi szintet.
„Tedd a saját stílusod szerint egyedivé a szöveget!” – javasolta a professzor.
A legtöbb résztvevő úgy véli, hogy kevesebbet iszik, mint a fesztivál többi résztvevője. Mivel az alkoholfogyasztás segít az egyénnek jobban megbízni valakiben, aki szintén iszik (és aki az egyén vélekedése szerint többet iszik nála), ez úgy tekinthető, hogy az egyén csoportos viselkedésként fogadja el az ivást. Ha az alkoholfogyasztást az ugyanahhoz a csoporthoz való tartozás jeleként érzékelik, megmagyarázhatja, hogy miért magasabb a bizalmi szintjük más ivók iránt az adott eseményen, magyarázzák a kutatók.
Az alkoholfogyasztás már régóta ismert egészségügyi kockázatokkal jár, azonban a legújabb kutatások új megvilágításba helyezik a mérsékelt társas alkoholfogyasztás viselkedési hatásait is. Ezek az eredmények arra figyelmeztetnek, hogy nem csupán az egészségi állapotunkra van hatással az ital, hanem társadalmi interakcióinkra és viselkedésünkre is.