Ferenc pápa búcsúztatása egy jelentős és megható esemény, amely számos hívőt és érdeklődőt vonzott. Az ünnepség során a szentatya visszatekintett eddigi szolgálatára, megosztva a vele megtett út tapasztalatait, tanításait és a jövőre vonatkozó reményeit.

A szegénységben élők, a menekültek, a társadalom peremén helyet foglaló emberek, valamint a béke hirdetője volt.
Szombaton tíz órakor kezdődött Ferenc pápa gyászszertartása a vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren, amelyen mintegy kétszázezer hívő volt jelen. A gyászmisét Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja vezette. A szertartáson 980-an koncelebráltak, bíborosok, püspökök és papok, továbbá 200 áldoztató teljesített szolgálatot, és több mint négyezer pap volt jelen. A gyászmisén 166 ország delegációja vett részt.
A romániai küldöttséget Ilie Bolojan ideiglenes államelnök, Marcel Ciolacu miniszterelnök és Emil Hurezeanu külügyminiszter képviselte. A magyar állami delegációt Sulyok Tamás köztársasági elnök vezette, és a csapat tagjai között szerepelt Orbán Viktor miniszterelnök, valamint Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is. A rendezvényen jelen voltak többek között Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Emmanuel Macron, Franciaország elnöke, Frank-Walter Steinmeier, a német szövetségi elnök, Olaf Scholz, a leköszönt német kancellár, Andrzej Duda, Lengyelország elnöke, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Ferenc pápa koporsóját péntek este zárták le egy bensőséges, nyilvános szertartás nélkül. A koporsóba az egyházfő mellé helyezték a pápasága alatt kibocsátott érméket, valamint egy lepecsételt fémhengert, amely az elhunyt életét és munkásságát összefoglaló okmányt, a rogitót tartalmazta. A koporsót a szertartás kezdetén vitték ki a Szent Péter-bazilikából a térre, ahol az oltár előtti emelvényre helyezték, majd egy evangéliumos könyvet helyeztek rá. Ferenc pápát az általa hirdetett egyszerűség jegyében használt ruhákban helyezték el a koporsóban. A lábán az a fekete, láthatóan megjárt cipő volt, amelyben bejárta a világot. Minden ruhadarabja használt volt, így az elhunyt egyházfő kérésének megfelelően egyetlen új ruhát sem viselt a koporsójában.
A Szent Péter-bazilika előtti téren tartott búcsúztatási szertartáson Giovanni Battista Re bíboros hangsúlyozta Ferenc pápa különleges kapcsolatát a hívekkel. Kiemelte, hogy Ferenc pápa a nép között élő, közvetlen és informális figura volt, aki szíve mindenki előtt nyitva állt, még azok számára is, akik távol álltak az egyháztól. A bíboros beszédében a pápa iránti elkötelezettségét emelte ki, különösen a szegények, menekültek és a társadalom peremére szorultak iránt. Ferenc pápa üzenetei mindig az emberek szívéhez szóltak, vigaszt és bátorságot nyújtva a globalizáció korának kihívásaival szemben. Re bíboros megjegyezte, hogy Ferenc pápa gyakran emlegette az egyházat "tábori kórházként", ahol a sebesültek gyógyulhatnak, függetlenül a vallási hovatartozásuktól vagy életkörülményeiktől. Emlékeztetett arra is, hogy a pápa számos gesztust tett a menekültek felé, és hangsúlyozta a szegénységgel való foglalkozás fontosságát. Különösen jelentős volt számára Ferenc pápa első apostoli útja, amely a kivándorlás szimbólumának számító Lampedusa szigetére vezetett, valamint a 2021-es iraki látogatása, amely a vallásközi párbeszéd szempontjából is kiemelkedő jelentőséggel bírt. A bíboros szavai szerint Ferenc pápa szüntelenül harcolt a háborúk ellen, megértve, hogy azok csupán pusztulást és szenvedést hoznak magukkal. A háború mindig csak fájdalmat és tragédiát okoz, és a világot rosszabb állapotban hagyja hátra, mint ahogyan azt előtte megtalálta. Beszédének végén Giovanni Battista Re arra kérte Ferenc pápát, hogy most ő imádkozzon értünk, ahogyan korábban mindig is tette. "Az égből most te áldd meg az egyházat, áldd meg Rómát, áldd meg az egész világot" - zárta gondolatait a bíboros, emlékeztetve arra, hogy Ferenc pápa mindig az igazságot kereső és a reményt ébren tartó emberiség mellett állt.
A szertartást vezető bíboros homíliáját követően a francia, arab, portugál, lengyel, német és kínai nyelveken elhangzó egyetemes könyörgések Ferenc pápáért, az egyházért, minden nemzetért, valamint a korábbi pápákért emeltek fohászt. Az áldozás után, a Végső ajánlás és búcsúvétel (Ultima commendatio et valedictio) keretein belül Ferenc pápa lelkét Isten irgalmába ajánlották.
A gyászszertartás a Mindenszentek litániájával, majd a keleti katolikus egyházak könyörgéseivel folytatódott. Ezután Giovanni Battista Re szenteltvízzel hintette meg Ferenc pápa koporsóját.
A kétórás szertartás végén a koporsót visszavitték a Szent Péter-bazilikába, onnan a Santa Maria Maggiore-bazilikába, ahonnan egy átalakított üvegfalú pápamobilban vitték át Ferenc pápát a vatikáni Szent Péter térről a Santa Maria Maggiore-bazilikába. A koporsót szállító autón kívül néhány további autó alkotta a menetet, bennük Ferenc pápa családjának tagjai, bíborosok, valamint az egyházfő közeli munkatársai és segítői foglaltak helyet. Ferenc pápa koporsója áthaladt a Gianicolo-domb alatti alagúton, a II. Viktor Emánuel olasz királyról elnevezett hídon, érintette a központi Velence teret, a Forum Romanumot és a Colosseumot, majd a Santa Maria Maggiore-bazilikához vezető úton folytatta útját. A menet lépésben haladt, hogy az út mellett álló híveknek legyen lehetősége elbúcsúzni Ferenc pápától.
A Santa Maria Maggiore-bazilika lépcsőin negyven különleges "barát" gyűlt össze, hogy búcsút vegyen az elhunyt pápától. Közöttük hajléktalanok, szegények és engedéllyel néhány órára szabadon engedett elítéltek álltak, akik az elmúlt tizenkét év alatt szoros kapcsolatba kerültek Ferenc pápával. Kezükben egy-egy fehér rózsa, amely a tisztelet és a szeretet szimbólumaként szolgált ezen a megható napon.
A Santa Maria Maggiore bazilikában, a szent hely méltóságteljes falai között, Kevin Joseph Farrell camerlengo bíboros vezette a Ferenc pápa sírbatételét. A szertartás, a hagyományos imák elmondása után, zárt ajtók mögött zajlott, így a hívek nem lehettek tanúi ennek a meghitt pillanatnak. Ferenc pápa végakaratának megfelelően a bazilika bal oldali mellékhajójában talált örök nyugalomra. Sírhelyét kérésének megfelelően a páli kápolna és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében alakították ki. Az egyházfő egyszerű, díszítés nélküli sírján csak egy felnagyított mellkereszt és a "Franciscus" felirat díszeleg. A hívek számára a sír reggel 7 órától látogathatóvá vált, lehetőséget adva arra, hogy tiszteletüket tegyék a szeretett egyházfő előtt.
Ferenc pápa temetése után elindult a kilencnapos gyászidőszak, amely novenidales néven ismert, és május 4-én ér véget. A következő pápát megválasztó konklávé várhatóan május 5. és 10. között fog összeülni. Ferenc pápa a római katolikus egyház 266. vezetője volt, aki történelmet írt azzal, hogy ő az első latin-amerikai és jezsuita pápa, és 12 éven át irányította az egyházat. (MTI-hírösszefoglaló)