Ferenc pápa szavai szerint a mai világban sokan elmenekülnek a felelősségvállalás elől, ami azt eredményezi, hogy az egoizmus egyre inkább háttérbe szorítja a kereszt értékeit. Az emberek gyakran a saját érdekeikre összpontosítanak, így a közösségi érzés

A nagypéntek esti keresztút állomásain elhangzó meditációk szövegét most közzétették, amelyet ismét Ferenc pápa írt.
A Vatikán idén különleges meditációkkal készült, amelyek Jézus keresztútját a mai világ kihívásaival állítják párhuzamba. Ferenc pápa által megfogalmazott gondolatok péntek este kerülnek előtérbe, amikor a római Colosseumnál felidézik a stációk üzenetét. Ez az esemény lehetőséget ad arra, hogy a hívők mélyebb összefüggéseket találjanak a történelmi és a jelenlegi megpróbáltatások között.
Az egyházfő megjegyezte, hogy a mai világban minden cselekedet és döntés precíz számítások alapján történik, és az emberek gyakran túlságosan belemerülnek saját szerepükbe, ahonnan nehezen lépnek ki. Az irányváltás számukra teherként nehezedik, és a komfortzónájukból való kilépés félelmet kelt bennük.
Majd hozzátette, hogy az igazi köteléknek, az igazi szeretetnek ára van, és felelősséget követel, de az emberek fejvesztve menekülnek a felelősség elől, így világunkban "az egoizmusnak nagyobb a súlya, mint a keresztnek, a közöny nagyobb, mint az egymás közötti megosztás."
Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy az élet valójában a bukások és újrakezdések végtelen sorozata. Az ember nem egy tökéletesen működő gépezet, hanem egy különleges és egyedi lény. Sokan úgy élnek, hogy megállás nélkül körbe-körbe járnak, mintha automatizáltak lennének, ami végső soron elpusztítja a teremtett világot, és elveszi a testvériség érzését. A pápa arra figyelmeztetett, hogy bár lehet egész nap dolgozni, Isten jelenléte nélkül az ember elveszíti életének értelmét. Nem képes észrevenni azokat az embereket, akikkel találkozik, és megérinteni sem tudja a világ híre, bármennyire is megdöbbentő az.
A Krisztus szenvedését megidéző keresztút tizennégy stációja este negyed tíztől indul a római Colosseumtól, és a lenyűgöző ókori amfiteátrummal szemben húzódó Palatinus-dombra vezet. A nagypénteki eseményt Baldo Reina bíboros, a pápa római helynöke irányítja, ezzel különleges szellemiséget kölcsönözve a vallásos szertartásnak.
Az esemény első állomásán a bíboros veszi a kezébe a keresztet, majd következnek a fiatalok, a Caritas katolikus humanitárius szervezet lelkes tagjai. Őket egy család tagjai követik, akik a beteg zarándokokat kísérő Unitalsi szervezet képviseletében érkeznek. A sort szerzetesek, oktatók, gyóntatók, fogyatékossággal élők, a jubileumi szentév önkéntesei, migránsok és egészségügyi dolgozók zárják, akik mind hozzájárulnak a kereszt viseléséhez. Az utolsó szakaszban ismét Reina bíboros áll a színpadra, hogy méltó módon zárja le ezt a különleges eseményt.
Minden állomáson a Ferenc pápa által megírt meditációk egy-egy fejezetét fogják felolvasni. Bár a pápa maga nem lesz ott, tavalyhoz hasonlóan most sem vesz részt személyesen a keresztúti eseményen.
A római keresztút tradíciója 1750-re nyúlik vissza, amikor XIV. Benedek pápa először helyezte el ezt a szent gyakorlatot a Colosseum környezetében. Ezt követően 1959-ben XXIII. János pápa ismét megidézte a via crucist az amfiteátrumnál, majd 1965-től VI. Pál pápa évente visszatérő szokássá tette ezt a szertartást. 1977 óta a keresztút nemcsak a hívek előtt zajlik, hanem nemzetközi közvetítéssel a televíziók képernyőin is láthatóvá vált, sőt, ma már az interneten is nyomon követhető. A péntek délutáni liturgiát a Szent Péter-bazilikában Claudio Gugerotti bíboros, a Keleti Egyházak Dikasztériuma prefektusa vezeti, ezzel is hangsúlyozva a hagyomány folytatását és a közösség erejét.