Ezúttal a hatóság a rumok világába merült, és az egyik fajtát kénytelenek voltak kivonni a forgalomból, emellett pedig más problémákra is fény derült.


A Nébih partnere, a Szupermenta, ezúttal egy népszerű koktél alapanyagát döntötte el, hogy alaposan megvizsgálja. A fehér és sötét rumokat nemcsak laboratóriumi teszteknek vetették alá, hanem a fogyasztói preferenciákat is felmérték. Nézd meg, milyen eredmények születtek!

A Szupermenta program legújabb terméktesztjén a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakértői a rumok világába merültek el. Az ellenőrzés során néhány tételt élelmiszer-minőségi okok miatt vissza kellett vonni a forgalomból, valamint jelölési hibákra is fény derült. Íme a részletek!

Nem minden ital, ami a pohárban csillog.

A boltok polcain színpompás rumváltozatok sorakoznak, kezdve a klasszikus ízektől egészen a különleges fűszerezésekig. Azonban érdemes tisztában lenni azzal, hogy nem minden, ami rumnak tűnik, valóban az! A szeszes italokkal kapcsolatos jogszabályok szerint a rum kizárólag nádcukor előállításából származó melaszból, szirupból, vagy a cukornád levének erjesztésével készülhet. Karamellel színezhető, de ízesítése szigorúan tilos. Az alkoholtartalomnak minimum 37,5%-nak kell lennie, míg az invertcukor tartalma legfeljebb 20 gramm/liter lehet. Ha egy rum ízével bíró termék nem felel meg ezeknek a szigorú követelményeknek, akkor nem jogosult a "rum" elnevezésre.

Milyen rumokat vizsgált a hatóság?

A legfrissebb termékteszten a hatóság 20 különböző rumot – 11 gold és 9 dark változatot – vett górcső alá, melyeket jelentős üzletláncokból szereztek be. Az összes vizsgált minta közül 18 nemzetközi forrásból származott, míg csupán 2 hazai gyártású volt. A tesztelés során két forgalmazóval szemben eljárás indult, és a vizsgálatok során kiderült, melyik rum nyerte el a tesztelők legnagyobb tetszését.

Mit elemeztek a laboratóriumban?

A laboratóriumban a szakértők többek között a rumok alkohol, metanol, cukor, acetaldehid, propanol, illóanyag és acetát tartalmát vizsgálták meg. A tesztben résztvevő rumok alkoholtartalma például a jelölésük szerint 37,5 és 43 térfogatszázalék között mozgott, amit a szakemberek laboratóriumi vizsgálattal le is ellenőriztek és jórészt rendben is találtak, ahogy a többi összetevővel sem volt gond!

A címkén lévő jelöléseket is megvizsgálták

A hatósági ellenőrök alaposan átvizsgálták a rumok címkézését is. Kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy a kötelező információk - mint például a termék neve, a nettó mennyiség, a tényleges alkoholtartalom és a tételazonosító - pontosan szerepelnek-e a címkéken. Emellett ellenőrizték, hogy az egyéb jelölési elemek megfelelnek-e a vonatkozó szabályozásoknak és előírásoknak.

Meg is ízlelték a rumokat.

A szeszes italokat kedveltségi vizsgálatnak is alávetették, melyen szakértők és laikusok pontozták a termékeket. Értékelésük alapján a gold rumok közül a dobogó legfelső fokára a Plantation Barbados rum került, második helyen a Plantation XO 20th Anniversary Barbados rum végzett, míg harmadikként a Bacardi Reserva Ocho Rare Gold rum zárt. A dark rumok versenyében első helyezett lett a Diplomático Reserva Exclusiva rum, a dobogó második fokán a Professorado Origins Venezuela Caribbean rum végzett, míg a harmadik helyet a Diplomático Mantuano rum érdemelte ki.

Related posts