Ez a legrosszabb alvási helyzet – amennyire csak tudod, kerüld el!


Folyton halljuk és olvassuk, hogy a kiegyensúlyozott és pihentető alvás mennyire fontos ahhoz, hogy jól induljon a napunk, elegendő energiánk legyen, és általánosságban véve is jól érzzük magunkat. Ehhez természetesen nyugodt és kényelmes környezetre van szükségünk, de az sem mindegy, hogy milyen pozícióban alszunk. Mi több, van egy olyan alvási pozíció, amit neked is kifejezetten érdemes elkerülni.

Mindenkinek megvan a saját, ideális testhelyzete, amely segíti az éjszakai pihenést. Legyen szó akár hanyatt fekvésről, hason alvásról, oldalt fekvésről vagy teljesen kinyújtózva való pihenésről, a legtöbben rendelkeznek egy kedvenc pozícióval. Fontos azonban, hogy tisztában legyünk azzal, hogy van egy alvási pozíció, amely kifejezetten egészségtelen, és érdemes kerülni. Még ha ez a pozíció tűnik is a legkényelmesebbnek számodra, jobban jársz, ha elkerülöd.

Ez az alvási pozíció a legegészségtelenebb

Aligha létezik olyan érzés, ami egy kimerítő, hosszú nap után olyan megnyugtatóan hatna, mint az ágyba bújás és a mély, pihentető alvás. Sokan, különösen a nehéz napok után, hajlamosak magukat teljesen összegömbölyödni, és úgy aludni, mint egy kisgyermek. Azonban a magzatpóz nem a legjobb választás, ha a pihentető alvás a célod. Amikor alvás közben behajlítod a térded, az álladat a mellkasodhoz húzod, és az egész tested összeszorítod, azzal megterheled a hátadat és a nyakadat is, ami hosszú távon kellemetlen következményekkel járhat.

A Harvard Egyetem egy tanulmánya ráadásul azt is kimutatta, hogy mivel az az alvási pozíció egy védekezési mechanizmusként van elkönyvelve az agyunkban, stresszt is okozhat. Ezt a testtartást alapvetően kisgyermekek veszik fel abból a célból, hogy védjék magukat, és ez a szokás a későbbiekben is megmarad a gondolatainkban. Tehát ha így alszunk, a testünk automatikusan azt az információt küldi az agyunknak, hogy veszély fenyeget minket. Ez viszont stresszreakciót vált ki, és felvillanyozza a testet - amire valószínűleg egyikünk sem vágyik alvás közben.

Milyen alvási pozíciót válassz helyette?

Ha te is gyakran megfordulsz alvás közben, és a testhelyzeted folyamatosan változik, lehet, hogy nehezen tudod elkerülni a magzatpózt az éjszaka során. Azonban tudatosan is formálhatod az alvási szokásaidat. Érdemes az alvás előtt kísérletezni különböző pozíciókkal, és olyan testhelyzetet választani, ami igazán kényelmes számodra. Így nagyobb eséllyel kerülheted el a forgolódást az éjszaka folyamán.

Szerencsére számos alternatíva létezik, amellyel igazán pihentetően aludhatsz. Minél többször alszol el tudatosan egy adott alvási pozícióban, annál nagyobb valószínűséggel szoksz majd hozzá hamarosan.

Fedezd fel a legideálisabb alvási pozíciókat, amelyek segíthetnek abban, hogy éjszakáid pihentetőek és revitalizálóak legyenek!

Szóba jöhet a háton alvás, ami különösen jó lehet a gerincednek és a nyakadnak. Az egyetlen hátránya, hogy ha így alszol, nagyobb valószínűséggel vagy gyakrabban fogsz horkolni, mint általában, ami súlyosabb esetben légzési nehézségeket is okozhat. Ha bármilyen légúti megbetegedésed vagy asztmád van, akkor jobb, ha a háton alvást is hanyagolod.

Jó választás lehet a hason alvás is, ugyanis, ha egész éjjel így fekszel, azzal nemcsak a pihentető alvást könnyítheted meg, az emésztésedet is támogathatod. Egyedül arra ügyelj, hogy ne minden este ugyanarra az oldalra fordítsd a fejedet, mert hosszú távon hátfájást okozhat.

Ha eddig rendszeresen a magzatpózban aludtál, akkor érdemes megfontolnod az oldalt fekvő alvást, mint praktikus alternatívát. Ez a pozíció leginkább hasonlít a megszokott állapotodra, viszont segít a gerinc megfelelő támasztásában, ami jótékony hatással van a hát egészségére. Ráadásul ez a mód csökkenti a légzési szünetek előfordulását is, így nyugodtabban pihenhetsz. Hosszú távon azonban fontos, hogy váltogasd az oldalakat, mivel különben váll- és karfájdalmak léphetnek fel.

Természetesen variálhatod az alvási pozícióidat, de a legfontosabb, hogy minden este a lehető legkényelmesebben húzd álomra a fejed. Ez segíthet elkerülni, hogy éjszaka, álmok közepette magzatpózba kényszerülj, ami megterhelheti a nyakadat és a hátadat. Azonban ne feledd, hogy a megfelelő alvási pozíció mellett számos más tényező is befolyásolja az éjszakai pihenésed minőségét. Ezeket érdemes ugyanolyan komolyan venni, mint a választott testhelyzetedet.

Related posts