Ennek a törvénynek a hatályon kívül helyezése Trump számára az egyik legkockázatosabb lépés lehet - Mandiner.

A chipipar nagyágyúi - mint a TSMC vagy a Samsung - több milliárdos amerikai befektetések mellett kötelezték el magukat néhány éve, köszönhetően a Biden-féle törvénynek, amely a mintegy 52 milliárd dolláros támogatási keretével a hazai félvezetőipar fellendítésére jött létre. Az iparpolitikai program egyik alappillére a 39 milliárd dolláros konkrét támogatási keret mellett 11 milliárdot irányzott elő kutatás-fejlesztésre, de egy tekintélyes, 25 százalékos adókedvezmény-csomagot is tartalmazott. Joe Biden egykori amerikai elnök ezzel igyekezett az Egyesült Államokba csábítani a külföldi vállalatokat, csökkentve az ázsiai függőséget az elektronikai alkatrészek területén. A törvény azonban hamarosan eltűnhet Donald Trump egyre többet használt süllyesztőjében. A jelenlegi elnök a kongresszusi beszédében a Chips Act mielőbbi megsemmisítését szorgalmazta, az arra szánt forrásoknak pedig "észszerűbb" felhasználást javasolt.
Trump dilemmája már hivatalba lépése előtt, tavaly év végén, egyértelművé vált, amikor az Intel drámai visszaesése aggasztó számokban öltött testet.
Amikor a finanszírozási hiány már egyértelműen kiáltott a megoldás után, az Intel a legkézenfekvőbb lépést tette: Joe Biden chiptörvényének védőernyője alá bújt. Fontos megjegyezni, hogy ezt a törvényt elsősorban beruházási támogatások céljára alkották meg, nem pedig a már elszenvedett anyagi veszteségek kompenzálására. Trump pedig ezt a lépést nem ösztönző intézkedésnek, hanem egy veszteséges cég életben tartására tett próbálkozásként értékelte, és egyre gyakrabban hangoztatta, hogy a chiptörvény csupán egy pazarolt pénzforrás.
Egyidejűleg kifejezte éles kritikáját is Tajvan chipgyártásának dominanciájával kapcsolatban, sérelmezve, hogy ez hátrányosan érinti az amerikai félvezetőipart. A helyzet bonyolultsága világossá vált: ha Donald Trump azonnali megoldásokat keres, nem nyúl elődje törvényéhez, és ezzel lehetővé teszi, hogy az állami támogatás kifejtse kedvező, de versenyt korlátozó hatásait. Viszont ha radikális változtatásokat eszközöl a törvényen, vagy akár teljesen eltörli azt, akkor teret ad Tajvan dominanciájának - vagy más eszközökkel kényszeríti az Egyesült Államokba a TSMC gyártási kapacitásait. Végül az elnök az utóbbi megoldást választotta, amelyet szokásához híven egyetlen szóban összefoglalt: "vámok".