Elsősegélynyújtási tréning pedagógusok számára Csíkszeredában
Életet menthet, ha egy pedagógus rendelkezik az alapvető elsősegélynyújtó készségekkel. Ennek szellemében szervezett oktatási programot a csíkszeredai városháza az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjával együttműködésben.
Vérző sebek, törések, égés, fagyás és szívleállás – ezek a rémisztő helyzetek és az azokhoz kapcsolódó elsősegélynyújtási ismeretek állnak a csíkszeredai városháza és az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjának novemberi programsorozatának középpontjában. A projekt célja, hogy csíkszeredai pedagógusok számára négy héten keresztül alapvető elsősegélynyújtási ismereteket nyújtson. A kezdeményezés részleteit csütörtök délután ismertették Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere, valamint Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője és a program szakmai koordinátora, a Nagy Imre Általános Iskolában, amely az oktatási sorozat egyik helyszíne.
A jelenleg bemutatott projekt célja, hogy a résztvevők alapszintű elsősegély-nyújtó ismereteket sajátítsanak el, melyet a város tíz különböző oktatási intézményében valósítanak meg. A képzés révén körülbelül száz pedagógushoz jutnak el olyan tudnivalók, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy magabiztosan lépjenek közbe vészhelyzetekben, egészen addig, amíg a mentők megérkeznek – tájékoztatta a közönséget Sógor Enikő.
"A városvezetés számára kiemelten fontos minden olyan kezdeményezés, amely a helyi lakosság jólétének elősegítésére irányul, és amely hozzájárul a tudatosság növeléséhez, valamint a közbiztonság érzésének erősítéséhez. 2021-ben a városháza kezdeményezése örömteli módon egybeesett az Erdély Mentőcsoport céljaival, amelynek lényege, hogy minél több helyi lakos legyen felkészült az elsősegélynyújtásra vonatkozó helyzetek kezelésére" - osztotta meg a város vezetője. A város céljainak megvalósítása a pályázati keretek révén vált lehetővé, tette hozzá.
Péter Szilárd, az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjának elkötelezett tagja beszámolt arról, hogy az egyesület 2021 óta folyamatosan szervez elsősegélynyújtó tanfolyamokat, amelyek célja, hogy mind a gyermekek, mind a felnőttek számára hasznos tudást nyújtson. Különösen fontos számukra, hogy a csíkszeredai pedagógusokat is bevonják a képzésbe, hiszen ők töltik a legtöbb időt a diákok körében. Vészhelyzetek esetén kulcsfontosságú, hogy tisztában legyenek az újraélesztés menetével, az agyvérzés és az agyi érelzáródás (stroke) felismerésével, valamint a mentőszolgálatok megfelelő értesítésének módjával. Emellett elengedhetetlen a sebek és sérülések helyes kezelésének ismerete a mentők kiérkezéséig. A képzések kétnapos tanfolyamok keretében zajlanak, ahol az első nap elméleti alapokat, míg a második nap gyakorlati ismereteket nyújtanak a résztvevőknek.
Első alkalommal került megrendezésre a Márton Áron Főgimnáziumban egy izgalmas képzés, amelyen a Xantus János Általános Iskola, a Kájoni János Szakközépiskola, a Kisherceg Óvoda és a gimnázium összesen 65 pedagógusa vett részt. Ezt követően a Napraforgó Napközi Otthon 12 óvópedagógusa mélyíthette el tudását az alapismeretek terén. A harmadik képzés során a Nagy Imre Általános Iskola tanárai és a Csipike Napközi Otthon óvónői egyaránt csatlakoztak a programhoz. Az utolsó foglalkozást november utolsó hetében tartják a Venczel József Szakközépiskolában, ahol a házigazda tanárok mellett a József Attila, a Nagy István és a Kájoni János iskolák pedagógusai is részesülnek a képzésben.
Az alpolgármester hangsúlyozta, hogy a most útjára indított képzési sorozat egy új kezdetet jelent, amelybe a város összes pedagógusát szeretnék bevonni az elkövetkező évek során. Emellett kiemelték, hogy azok a pedagógusok, akik már részt vettek a képzésen, folyamatosan frissíthessék tudásukat. A cél az, hogy az oktatási intézményeken túl más önkormányzati szervezetek munkatársai is részesüljenek ebben a programban. További célkitűzés, hogy minden intézmény folyamatosan hozzáférjen az elsősegélynyújtáshoz szükséges eszközökhöz, mint például defibrillátorokhoz és allergiás reakciók kezelésére szolgáló életmentő gyógyszerekhez.
Mint a Maszol érdeklődésére Péter Szilárd elmondta, az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókja az állami mentőszolgálaton kívüli csoport. Tagjai között mentősöket, hegyimentőket és civil önkénteseket is találunk. Ahhoz, hogy a jövőben ki tudják bővíteni tevékenységük és az oktatásba bevont személyek körét, folyamatosan várják önkéntes segítők jelentkezését.
A Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője egy friss videóban osztotta meg a szolgálat kihívásait és problémáit, amelyekkel nap mint nap szembesülnek.