Megvizsgáltuk a CDU-CSU politikai programját. Milyen irányba halad Németország jövője?

Friedrich Merz és a CDU-CSU tervei a 2025-ös választások előtt
Kevesebb, mint egy hónap múlva elérkezik a választások ideje Németországban, és a közvélemény-kutatások alapján a Friedrich Merz által vezetett CDU-CSU jobbközép pártszövetség tűnik a legesélyesebbnek a győzelemre. Ha ez a forgatókönyv valóra válik, akkor Merz állhat a következő német kormány élén. De vajon milyen irányvonalat képvisel majd az új kancellár, és mit várhatunk tőle a jövőt illetően?
Ebben a cikkben a CDU-CSU 2025-ös választási programjának áttekintésével és a legfontosabb politikai irányvonalak ismertetésével magyarázzuk el, hogy pontosan mit is szeretne Merz kezdeni a 85 milliós Németországgal.
Az első téma, amely a program középpontjában áll, természetesen a gazdasági kérdések. A CDU-CSU célja, hogy mérsékelje az alacsony és közepes jövedelműek adóterheit. Ezt a jövedelemadó-kulcsok csökkentésével, a túlórapénzek adóztatásának eltörlésével és a németországi ingázási támogatások növelésével kívánják elérni. Az utóbbi intézkedés lehetővé teszi az emberek számára, hogy visszaigényeljék a napi ingázás költségeit, ezzel is támogatva a dolgozók pénzügyi helyzetét.
A munkaidő jogi kereteinek átalakítása érdekében reformlépések várhatóak Németországban, ahol a napi munkaidő helyett a heti munkaidő bevezetésére készülnek. Ez lehetővé teszi a munkáltatók számára, hogy rugalmasabban kezeljék a munkavállalók munkaóráit. Továbbá, egy újonnan javasolt "Munka és Tartózkodás Ügynökség" felállítása is napirenden van, amely a külföldi munkavállalóknak a munkavállalói vízumokkal és a munkaközvetítéssel, illetve letelepedéssel kapcsolatos ügyeit fogja intézni.
A vállalatok és gazdasági társaságok működésének egyszerűsítése érdekében a bürokrácia csökkentésére, valamint a társasági adó mértékének a jelenlegi 29,9%-ról 25%-ra való mérséklésére irányuló intézkedéseket terveznek. Ezen felül a javaslat célja az "ellátási láncról szóló törvény" (Lieferkettengesetz) eltörlése, amely megköveteli, hogy azok a német cégek, amelyeknél több mint 1000 alkalmazott dolgozik, azonosítsák és minimalizálják az emberi jogokra és környezetvédelmi szempontokra vonatkozó kockázatokat az ellátási láncukban. A program keretein belül a cél továbbá Németország túlzott megfelelésének visszafordítása az európai uniós jogszabályokkal szemben is.
Érdekesség, hogy a CDU-CSU a többi német párthoz hasonlóan nem rendelkezik hivatalos állásponttal Németország adósságfékszabályáról (Schuldenbremse). Aki követi a német politikát, az tudja, hogy az ország éves költségvetésének finanszírozása a jelenlegi balközép koalícióban óriási nézeteltéréseket okozott az Schuldenbremse néven ismert intézkedés miatt.
Ezt az alkotmánymódosítást még Angela Merkel kancellársága alatt 2009-ben, a pénzügyi világválság során hozták meg. Ez alapján a szövetségi kormány éves finanszírozási hiányát a GDP 0,35%-ában korlátozza. Emellett az alkotmány alapján a 16 tartomány (Bundesland) nem vehet fel hitelt, így fenntartva a teljes német államháztartás kiegyensúlyozottságát és fenntarthatóságát. Mivel azonban a német gazdaság stagnál, egyre többen követelik az Schuldenbremse reformját, hogy az állam hitelfelvétellel beruházásokat ösztönözzön és stimulálja a gazdaságot.
Egy frissen közzétett közvélemény-kutatás alapján a német lakosság 55%-a a Schuldenbremse reformjának támogatását vagy akár eltörlését helyezi kilátásba. Érdekes módon ez az arány az utóbbi hónapokban folyamatos növekedést mutat. Hogy a változások valóban bekövetkeznek-e, az Friedrich Merz döntésétől függ, aki saját pártján belül is megosztott véleményekkel találkozik a témában. Merz nemrégiben egy interjú során arra utalt, hogy talán nyitott a reform lehetőségére, noha korábban határozottan ellenezte azt.
Novemberben például Merz utalt arra, hogy nyitott lehet a beruházások fellendítését célzó reformokra, bár továbbra is elég homályosan fogalmazott, mondván, hogy a reform kapcsán a kérdés az, hogy miért, milyen célból, milyen eredményt hozna egy ilyen átalakítás.
Ettől függetlenül az alkotmányos reformok elfogadása csak akkor lehetséges, ha a parlamentben 2/3-os többséget sikerül kialakítani. Ez azt jelenti, hogy ha az AfD és az FDP, akik határozottan ellenzik az adósságtörvény reformját, képesek a szavazatok 25%-át megszerezni – ami reális lehetőség, amennyiben az FDP túllépi az 5%-os parlamenti küszöböt – akkor ez jelentős akadályt jelenthet a reformok végrehajtásában.
Az energia egy olyan alapvető fogalom, amely a világ működésének szívében rejlik. Minden, amit teszünk, minden mozgás, hőmérsékletváltozás vagy kémiai reakció, az energia átalakulásának és áramlásának eredménye. Az energia különböző formákban létezik: lehet mechanikai, hő, elektromos, kémiai vagy nukleáris, és mindegyik formának megvan a maga sajátos alkalmazása és jelentősége. A mindennapi életünk során talán nem is gondolunk bele, hogy mennyi energia vesz körül minket. Az otthonunkban az elektromos áram világítja meg a szobákat, a fűtés melegen tart minket, míg az üzemanyagok a járműveink működését biztosítják. Emellett a természetben is folyamatosan zajlanak energetikai folyamatok: a napfény fotoszintézis révén táplálja a növényeket, míg a szél és a víz ereje megújuló energiaforrásokat teremt. Ahogy a technológia fejlődik, úgy az energiahatékonyság és a fenntartható energiaforrások iránti igény is egyre fontosabbá válik. A megújuló energiaforrások, mint például a nap-, szél- vagy vízenergia, lehetőséget adnak arra, hogy csökkentsük környezeti lábnyomunkat és fenntarthatóbb jövőt építsünk. Az energia nem csupán egy tudományos fogalom, hanem a jövő kulcsa is, amely segítségével új utakat találhatunk a fenntarthatóság és a fejlődés felé.
A CDU-CSU Merz vezetésével bejelentette, hogy elutasítja az előző baloldali koalíciós kormány éghajlatvédelmi intézkedéseit, amelyeket "ideológiailag motiváltnak" minősít. Az új vezetés szavatolta, hogy megszünteti a lakosság fűtésszámláit érintő bürokratikus állami beavatkozásokat, valamint eltörli a Scholz-kormány által bevezetett fűtési törvényt, hivatalos nevén az épületenergetikai törvényt (Gebäudeenergiegesetz), amely 2023-ban élénk politikai vitákat generált.
A törvény célja az épületekben - és végső soron az emberek otthonában is - az olaj- és gázfűtési rendszerek fokozatos megszüntetése, amihez szigorú környezetvédelmi előírásoknak megfelelő új berendezések, például hőszivattyúk vásárlását írná elő. Ez a rendelkezés törést okozott a balközép koalíción belül is, és ellenérzéseket váltott ki, miközben azoknak a pártoknak a politikai hasznára vált, mint a CDU-CSU, amely kritikusan állt ehhez a szabályhoz.
A CDU-CSU tervei között szerepel az áramadó és a hálózati díjak csökkentése, valamint Németország energiaellátásának biztonságosabbá tétele. Bár a program nem részletezi konkrét lépéseit, utalások bukkannak fel az atomenergia visszaállítására. A párt hangsúlyozza a negyedik és ötödik generációs nukleáris technológiák, a kis moduláris reaktorok, valamint a fúziós erőművek kutatásának prioritását.
Egyúttal a fenntartható energiaforrások támogatását sem hagyják figyelmen kívül: vállalták, hogy fejlesztik a megújuló energiaforrásokat, és elkötelezték magukat a kibocsátáskereskedelmi rendszer mellett. Ez a megközelítés lehetőséget biztosít arra, hogy a kormányok ösztönözzék a vállalatokat a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére, mivel a cégeknek minden egyes kibocsátási egység után engedélyt kell vásárolniuk, amelyeket szabadon kereskedhetnek egymás között.
Egy másik izgalmas szakpolitikai terület a digitalizáció, amely különösen aktuális napjainkban. A CDU-CSU párt a technológiai fejlődés és a mesterséges intelligencia segítségével kívánja elősegíteni Németország újraiparosítását. Ennek érdekében bejelentették egy új, szövetségi digitális minisztérium létrehozását, valamint elkötelezték magukat amellett, hogy 2030-ig a bruttó hazai termék 3,5%-át kutatásra és fejlesztésre fordítják. Továbbá, az űrkutatás terén is ambiciózus terveik vannak, amelyeket egy átfogó űrstratégia keretében kívánnak megvalósítani.
A bevándorlás kérdésében a CDU-CSU a migráció szigorúbb korlátozása mellett áll ki. Ennek érdekében több harmadik országot biztonságos származási helyként szeretnének elismerni, felgyorsítanák a kitoloncolásokat, felfüggesztenék a családegyesítést, és a kitoloncoltaknak korlátozott mértékű szolgáltatásokat nyújtanának. Emellett a menedékkérőket biztonságos harmadik országokba, például Ruandába irányítanák át. A belső biztonság fokozására is nagy hangsúlyt fektetnek egy átfogó, "360 fokos stratégián" keresztül, amely kemény állami intézkedéseket ígér a szélsőségesség, erőszak és terrorizmus elleni harcban, különös figyelmet fordítva a kiutasításokra. A tervek között szerepel a tartózkodási engedélyek és a német állampolgárság megvonása, a szélsőséges ideológiák ellen folytatott harc, az antiszemita megnyilvánulások és az alkotmányellenes szimbólumok büntetése, valamint a gyűlöletkeltő mecsetek bezárása és egy új vámrendőrség megalapítása is.
A CDU-CSU külpolitikai álláspontja szerint Európa jövője szoros összefonódásban áll az EU megerősítésével, azonban hangsúlyozzák, hogy Németország nemzeti érdekeinek képviselete stratégiai prioritás kell legyen. A párt tagjai úgy vélik, hogy el kell kerülni a "nemzetközi partnereink gyámkodását", és inkább egy erősebb, versenyképesebb Európát kell építeniük. Különösen fontosnak tartják a német-francia és német-lengyel kapcsolatok javítását, hogy a német érdekek jobban érvényesülhessenek. A CDU-CSU határozottan ellenzi az európai adósságmegosztást, hangsúlyozva, hogy "minden formáját elutasítjuk a német felelősségvállalásnak más uniós államok adósságaiért". Ukrajna ügyében a párt ígéreteket tesz arra, hogy diplomáciai, pénzügyi és humanitárius támogatással, valamint fegyverszállítással segíti az országot a nehéz helyzetében. Emellett továbbra is kiáll Izrael mellett, támogatva azt a terrorizmus ellen folytatott harcában.
Katonai kérdésekben a CDU-CSU szeretné megerősíteni a német védelmi ipart, hatékonyabban együttműködni más európai államokkal az anyagok és felszerelések beszerzése terén, elkötelezik magát a NATO 2%-os védelmi kiadási célkitűzése mellett, és vezető szerepet vállalni az európai rakétavédelmi pajzs kiépítésében.
Egy különös és vitatott elképzelés a sorkötelezettség újbóli életbe léptetése, amely a balti és skandináv országokban már megvalósult, míg Nyugat-Európa még nem tette meg ezt a lépést.
A kultúra a társadalom szellemi és művészeti kifejeződéseinek összessége, amely magában foglalja a hagyományokat, értékeket, szokásokat és a művészetek különböző formáit. Ez a sokszínű világ nem csupán a történelem során kialakult elemek összessége, hanem folyamatosan fejlődő és változó jelenség is, amely tükrözi a közösségek identitását és életstílusát. A kultúra a nyelv, az irodalom, a zene, a festészet, a tánc és sok más kifejezési forma révén válik érzékelhetővé. Minden egyes kultúra sajátos, egyedi vonásokkal rendelkezik, amelyek gazdagítják az emberi tapasztalatokat. A kultúra nemcsak a múltat őrzi, hanem a jövőt is formálja, hiszen az új generációk mindig új értelmezéseket és innovációkat hoznak az örökségbe. A kultúra fontossága abban rejlik, hogy összekapcsolja az embereket, lehetőséget ad a párbeszédre és a megértésre, elősegíti a társadalmi kohéziót, és hozzájárul a világ sokszínűségének megőrzéséhez. Az egyes kultúrák találkozása pedig új perspektívákat teremt, gazdagítva ezzel az emberi tapasztalatot és tudást.
A kulturális kérdések terén a CDU-CSU végső soron azt javasolja, hogy kötelező integrációs programokat indítsanak, valamint javítsák a német nyelvtanulás lehetőségeit. A pártszövetség célja az is, hogy megakadályozza az úgynevezett irányított iszlám terjedését, amely alatt azt értik, hogy külföldi hatalmak befolyásolják a német muszlim közösséget.
A fiatalokkal kapcsolatban a párt kötelező szünidei évet akar bevezetni, ami szerintük lehetőségeket nyit és az összetartozás érzését teremti meg. Ugyanakkor hatályon kívül akarják helyezni az előző kormány önrendelkezési törvényét is, amely lehetővé teszi, hogy 14 éves kor alatt bárki legálisan megváltoztathassa nemét és nevét a hivatalos dokumentumokban.
A CDU-CSU célja, hogy a családi ügyek terén jelentős előrelépéseket tegyen. Tervezik a szülői szabadság feltételeinek javítását, valamint a juttatások növelését. Emellett a gyermekgondozási segély összegét is szeretnék emelni, és a gyermekgondozás költségeinek csökkentése érdekében több szolgáltatás adólevonhatóvá tételét tervezik. Mindezek a lépések a családok anyagi helyzetének javítását és a gyermeknevelés megkönnyítését szolgálják.