Egészséges bélrendszert szeretnél? Akkor itt az ideje, hogy elfelejtsd ezeket az 5 elterjedt tévhitet, amelyek inkább károsak, mint hasznosak!

Minden egyes termék esetében fontos, hogy alaposan tájékozódjunk arról, vajon valóban elvégeztek-e hiteles kutatásokat emberek bevonásával.
Ha esténként te is görgeted a TikTokot vagy az Instagramot, biztosan belefutottál már emésztést segítő trendekbe. Színes italok, varázsporok, kapszulák, amelyekről influenszerek állítják, hogy ezekkel megszabadulhatunk a puffadástól, az IBS-től, sőt, még a bőrünk is egy csapásra ragyogó lesz. De tényleg ennyire hatásosak ezek a szerek? Vagy ezek is csak múló trendek, amik jól hangzanak, és persze még jobban eladhatók?
A trendek tengeréből kiemelkedik Dr. Megan Rossi, klinikai dietetikus, kutató és egyetemi oktató, aki a bélrendszer és az emésztés egészségére specializálódott, és világszerte ismertté vált, mint az egészséges bélrendszer orvosa. Rossi nemcsak tudományosan vizsgálja a bélflóra működését, hanem abban is segít, hogy mi, laikusok is megértsük, mit mutatnak a legfrissebb kutatások. És van még valami, amiért érdemes követni: kíméletlenül szembeszáll a neten terjedő bélbarát kamu tippekkel.
"A bél egészségével kapcsolatos kutatások viszonylag új keletűek a tudományos világban. Sokan igyekeznek a különféle kutatási eredményeket divatossá és piackésszé alakítani, még akkor is, ha ezeknek az eredményeknek alig van valóságbeli összefüggése a tényleges tudományos ismeretekkel" - nyilatkozta Dr. Rossi.
A legfontosabb kérdés mindig a következő: Történt-e emberi alanyokon végzett, megbízható kutatás, ami tényleg igazolja, amit az adott termék ígér? Dr. Rossi az elmúlt években számtalan bélbarátnak ígért trendre hívta fel a a figyelmet, amelyek részben már be is épültek a hétköznapi étrendünkbe, pedig a mögöttük álló tudomány finoman szólva is ingatag. Nézzük, melyek ezek a trendek, miért érdemes őket fenntartásokkal kezelni, és mit tehetsz helyettük, ha valóban szeretnél jót tenni az emésztésednek.
A szakértő véleménye szerint a csontleves jótékony hatásait tudományos bizonyítékok nem támasztják alá. "Hasonlóan a kollagénporokhoz, a csontleves is elsősorban zselatinból készül" – fejtette ki Dr. Rossi. "A csontok kötőszövete kollagénben gazdag, amely főzés során zselatinná alakul."
A csontleves körüli "gyógyító" mítosz valószínűleg abból a megfigyelésből származik, hogy bizonyos bélproblémák, mint például az IBS, esetén a rostbevitel csökkentése ajánlott. Ezért a rostmentes csontleves gyakran szerepel az ilyen diétákban, hiszen könnyen emészthető és tápláló alternatívát kínál.
A javulást nem maga a csontleves hozza, hanem az, hogy kevesebb rostot fogyasztanak az érintettek. De ahogy visszatérnek a rostok, a tünetek is újra jelentkeznek. A csontleves bélre gyakorolt pozitív hatására jelenleg nincs tudományos bizonyíték.
Kapcsolódó: Mit üzen a zajos emésztésed?
A kollagénpor népszerűsége az utóbbi években szinte robbanásszerűen nőtt, azonban érdemes megemlíteni, hogy léteznek kifejezetten hidrolizált kollagénkészítmények, amelyekről egyre több tudományos kutatás igazolja, hogy kedvezően hatnak az emésztőrendszerre, az ízületekre és a bőr állapotára. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek a termékek nem azonosak a boltok polcain elérhető, olcsó porokkal. Az utóbbiak molekulái túl nagy méretűek ahhoz, hogy a szervezet effektíven hasznosítani tudja őket kollagén formájában, így előbb aminosavakká kell bontaniuk, mielőtt bármilyen jótékony hatást kifejthetnek.
A tengeri moha legújabb bélbarát csodafegyverként való felerősödött népszerűsége sokakat lenyűgöz, ám a tudományos közösség még nem tudta megerősíteni a jótékony hatásait. Dr. Rossi és kutatócsoportja a King's College Londonban éppen egy karagén nevű emulgeálószert tanulmányoz, amely a tengeri mohából származik. Ez az összetevő gyakran fellelhető az ultrafeldolgozott élelmiszerek listáján.
A bélrendszerünkben több mint 40 billió baktérium található, és mindegyikük sajátos táplálkozási igényekkel rendelkezik. Ezért elengedhetetlen, hogy étrendünk változatos legyen, ha szeretnénk támogatóan hatni mikrobiomunkra.
A szakértő véleménye alapján a glutén mellőzése csupán indokolt körülmények között, mint például cöliákia diagnózisa esetén, lehet megfelelő döntés.
A cöliákiásoknál az immunrendszer valóban toxinként reagál a gluténra, ám ez egy autoimmun betegség. Másoknak a glutén nem ellenség, mégis sokan tévesen annak tartják. Önmagában a glutén nem tesz jót a bélnek, de olyan gabonákban található, mint az árpa és a rozs, amelyek tele vannak prebiotikumokkal, vagyis olyan rostokkal, amelyek táplálják a jótékony bélbaktériumokat. Sokan mindenféle tünet nélkül hagyják el a glutént, és ezzel hosszú távon akár többet árthatnak, mint használnak.
Sokan hajlamosak arra, hogy reggelente rutinból probiotikumokat szedjenek, anélkül, hogy tisztában lennének a részletekkel. Fontos hangsúlyozni, hogy nincs egyetemes probiotikum, hiszen minden baktériumtörzs sajátos célokra szolgál. Vannak olyan helyzetek, amikor valóban hasznosak lehetnek, például antibiotikumos kezelések során, de ezek speciális esetek, nem általános ajánlások a napi szedésre. Dr. Rossi figyelmeztet: „Ha nem a megfelelő probiotikumot választod, vagy nem a megfelelő időpontban és adagban szeded, az akár káros is lehet.”
Hogyan szűrjük ki a félrevezető információkat? Dr. Rossi egyszerű tanácsot ad: mindig nézd meg, készült-e emberi klinikai vizsgálat az adott termékről. "Írd be a keresőbe, hogy 'human clinical trial sea moss' - vagy ha egy konkrét márka termékét nézegeted, kérdezd meg tőlük, tudnak-e mutatni emberi kísérleten alapuló bizonyítékot" - javasolja.
A titok a változatosságban rejlik, pontosabban abban a hat növényi élelmiszercsoportban, amit sokan "szuper hatosnak" neveznek. Ezekből érdemes minden nap legalább egyet-egyet beépíteni az étrendedbe.
A bevásárlásnál is érdemes tudatosan gondolkodni. A szakértő szerint fontos, hogy ne mindig ugyanaz kerüljön a kosárba. Ha sokféle növényt eszünk, időnként beiktatunk fermentált (erjesztett) ételeket, és rendszeresen odafigyelünk arra, hogy bélbaktériumaink változatos táplálékot kapjanak, akkor nincs szükségünk semmilyen extra kiegészítőre vagy porra.