Tudd meg, hogyan ismerheted fel, ha a boltban egy értékes, tízezreket érő 50 forintos érmét kaptál vissza! | Startlap Vásárlás

Nagyot kaszálhatunk, ha egy különleges 50 forintos kerül a kezünkbe: egyes érmék több tízezer forintot is érhetnek. Így ismerjük fel őket!
A legritkább ötvenforintos érmék 30-40 ezer forintot is érhetnek, de ezt kevesen tudják: akár visszajáróként is megkaphatjuk őket vásárlásunk során, írja a Világgazdaság. Ezek az ismertetőjelei a ritka, gyűjtők által keresett érméknek.
A Magyarországon használatban lévő pénzérmék többségét, így az ötvenforintos érméket is 1993-ban vezették be. Hencz János, a Somogyi Megyei Éremgyűjtő Egyesület elnöke is hallott a különlegesen értékes ötvenesről, és azt mondta, hogy minden esetben a kereslet-kínálat dönt.
Az 1993-ban kibocsátott ötvenforintos érméből összesen 872 500 példányt készítettek, és ezek közül körülbelül ezer darab lehet, amely a részletes vizsgálatok szerint szegényebb állapotú.
- hívta fel a figyelmet Hencz János a Sonline-nak. Az egyik észrevétele: a kerecsensólyom csőrének felső része alig nyúlik az alsó fölé, továbbá a fatuskón hiányoznak az évgyűrűk, és a madárszárny fedőtollainak mintázata apró bemélyedésekből álló lyukacsos struktúrával rendelkezik.
A szakértő véleménye szerint a verdefényes, legjobb minőségű darabok ára akár 30 ezer forintra is rúghat, míg a gyengébb minőségű verziók ára 2-5 ezer forint között mozoghat. Hencz hangsúlyozta, hogy az árakat mindig a kereslet és a kínálat határozza meg, és nyilvánvalóan nem lehet ugyanannyit elkérni egy hibás, de erősen megkarcolt termékért, mint egy teljesen karcmentes változatért.
Azt is említette, hogy a laikusok legkönnyebben úgy ismerhetik fel a ritka 50 forintost, ha figyelmesen megvizsgálják a pénzérmét, és észreveszik a jellegzetes különbségeket, mint például a mintázat vagy a feliratok apró eltéréseit.
Ha a fatuskón nincsenek évgyűrűk, az azt jelenti, hogy a fa rendkívüli körülmények között nőtt, ami ritkaságot és különlegességet kölcsönöz neki. Ilyen esetben a darab egyedibb és értékesebb lehet, mint a hagyományos, évgyűrűkkel tűzdelt fák.
Az ezer hibás példány közül körülbelül 500 már gazdára talált, míg a szabad forgalomban körülbelül 500 ilyen darab lehet fellelhető. Ezért valószínűtlen, hogy ezek a különleges példányok a közeljövőben előkerüljenek.
A szakértő hangsúlyozta, hogy a gyűjtők elsősorban a ritkaságok és a különleges darabok iránt érdeklődnek. Tavaly Budapesten egy régi, 2007-es papír 200 forintos bankjegy közel egymillió forintért talált gazdára egy árverésen. Ez a darab volt az utolsó nyomat, és mindössze néhány példányban készült, ami hozzájárult a kiemelkedő értékéhez.