Csütörtökön kulcsfontosságú döntés vár Ausztriára, amely jelentősen befolyásolja az ország jövőbeli irányvonalát - Ripost.

Még soha nem tapasztaltunk ilyen hosszúra nyúló koalíciós egyeztetéseket, mint amilyenek most zajlanak. Csütörtökön az osztrák elnök találkozik a Szabadságpárt vezetőjével.
Több mint négy hónap telt el azóta, hogy szeptember végén az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) megnyerte a parlamenti választásokat. Ennyi idő azonban nem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy a sógorok végre megalakítsák a kormányt. Az FPÖ elnöke csütörtökön találkozik Alexander Van der Bellen államfővel, ahol kulcsszerepet játszik majd Ausztria rövid távú jövőjének alakulásában.
A szakértők szerint három lehetőség lehetséges:
Az osztrák sajtóban megjelent információk szerint szerda délután még nem született megállapodás a szabadságpárt és a néppárt között, így jelenleg az új választások kiírására van a legtöbb esély. A két párt között a minisztériumok elosztása okozott nézeteltérést. Az Osztrák Néppárt ugyanis csak abban az esetben akarja átengedni Herbert Kicklnek a kancellári posztot, ha cserébe megkapják a külügyi, a belügyi és a pénzügyi tárcát. A szabadságpártiak erről azonban természetesen hallani sem akarnak.
Nem csupán Ausztriában, hanem Németországban is komoly belpolitikai feszültségek tapasztalhatók, ami előrehozott választások kiírásához vezetett a hónap folyamán. A szavazatok jelentős hányadát, körülbelül 25%-át az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt valószínűleg elnyeri, amelynek vezetője, Alice Weidel, a migrációellenes politikájával egyre több ember támogatását biztosítja. Weidel egy találkozót kezdeményezett Orbán Viktorral, amelyre hamarosan Budapestre utazik, hogy megerősítse a két ország közötti politikai kapcsolatokat.
Sebastian Kurz, a korábbi osztrák kancellár, az egyre aggasztóbb németországi helyzetről beszélt. A Bildnek adott interjújában éles kritikát fogalmazott meg azokkal a konzervatív pártokkal szemben, akik nem mernek kiállni a bevándorlásellenes intézkedések mellett, mivel tartanak attól, hogy az Alternatíva Németországért (AfD) párttal azonosítani őket. Kijelentette:
Kifejtette, hogy a német politikai táj hazai pártjainak ellenállása a bevándorlás szigorítását célzó intézkedések ellen csak még inkább a jobboldali pártok irányába tereli a választók figyelmét. Angela Merkel elhibázott migrációs politikája a legmeggyőzőbb példa erre, amely Kurz szerint közvetlenül hozzájárult az AfD népszerűségének növekedéséhez. A volt osztrák kancellár odáig merészkedett, hogy kijelentette: ha a pártok időben léptek volna a migráció megfékezésére, a radikális jobboldali AfD támogatottsága nem tapasztalt volna jelentős emelkedést az utóbbi években.