2025-re drasztikus bírságok várhatnak a turistákra, mivel egyre több ország dönt úgy, hogy betilt bizonyos tevékenységeket. A Pénzcentrum beszámolója szerint ez a tendencia a látogatók és a helyi közösségek védelmét szolgálja, és figyelmeztet arra, hogy a


Egyre több ország és város lép fel határozottan a közterületi dohányzás ellen, hogy megóvja a nemdohányzókat és mérsékelje a környezeti károkat. Oszaka legújabb döntése, mely az Expo 2025 előkészületeinek keretében lép életbe, a nyilvános dohányzás betiltását célozza, és jól mutatja a globális szintű szabályozási trendet. Világszerte szigorú büntetésekkel sújtják azokat, akik nem tartják be a dohányzási tilalmakat, míg az Európai Unió is további szigorításokat tervez, hogy még védettebbé váljanak a közterületek.

Az utóbbi években egyre több ország és város hoz szigorúbb intézkedéseket a dohányzás visszaszorítása érdekében, különösen a közterületeken. Most éppen Japán egyik legnagyobb városa, Oszaka csatlakozott ehhez a trendhez: a helyi hatóságok bejelentették, hogy az Expo 2025 világkiállítás előkészületeinek részeként betiltják a dohányzást nyilvános helyeken.

A döntés célja a levegő minőségének javítása és a nemdohányzók védelme. A tiltás elsősorban a város legforgalmasabb részeit érinti, mint például a népszerű turisztikai látványosságokat, a sétálóutcákat és a parkokat. Japánban már korábban is léteztek dohányzásra kijelölt helyek, azonban a szabályozás szigorítása világosan mutatja, hogy a városvezetés komolyan foglalkozik a közegészségügyi kihívásokkal.

A dohányzás visszaszorítása érdekében világszerte egyre több ország és város vezet be szigorú szabályozásokat, amelyek megakadályozzák a dohányzást nyilvános helyeken. Ezek az intézkedések nem csupán a passzív dohányzás csökkentésére irányulnak, hanem a lakosság egészségének megóvását és a környezetszennyezés mérséklését is szolgálják. Az alábbiakban áttekintjük a legszigorúbb dohányzási tilalmakat és az ezek megszegéséért kiszabott büntetéseket.

Oszaka, Japán harmadik legnagyobb metropolisza, a 2025-ös világkiállításra való felkészülés részeként átfogó dohányzási tilalmat léptetett életbe a közterületeken. Ez az új szabályozás nem csupán a hagyományos dohánytermékeket érinti, hanem az elektronikus cigaretták használatát is magába foglalja. A dohányzási tilalom megszegése súlyos következményekkel járhat, hiszen akár 20 000 japán jen (kb. 50 000 forint) bírságot is kiszabhatnak a vétkesekre. A város e lépéssel szeretné javítani a közegészséget és a látogatók élményét a közelgő rendezvény során.

Számos európai ország szigorította az utóbbi években a dohányzásra vonatkozó törvényeket.

Az Európai Unió friss irányelvei alapján a tagállamoknak új füstmentes zónák kialakítására van szükségük. Ezek közé tartoznak a vendéglátóhelyek teraszai, a munkahelyek, valamint a forgalmas közlekedési csomópontok is.

A világ számos más országában is szigorú dohányzási korlátozásokat vezettek be:

Mexikóban 2023 januárjától kezdődően a dohányzás nyilvános helyeken teljes mértékben tilos. Ez a szigorú intézkedés célja, hogy védje a lakosság egészségét és csökkentse a passzív dohányzás kockázatait. A szabályok megszegése 50 és 300 dollár közötti pénzbírságot vonhat maga után, de a megszorítások még ennél is szigorúbbak lehetnek, hiszen akár 36 órás elzárást is kiszabhatnak a vétkesekre.

Szingapúrban a dohányzás szigorúan szabályozott: kizárólag a kijelölt zónákban engedélyezett. Az első megszegésért 200 szingapúri dolláros bírságot kell fizetni, míg a további szabálysértések esetén a büntetés akár 1000 szingapúri dollárra is emelkedhet.

Thaiföld: A dohányzás tilos a legtöbb nyilvános strandon, a szabályszegők akár 100 000 thai baht (kb. 3 000 USD) bírságot és egy év börtönt is kaphatnak.

Egyesült Arab Emírségek: A dohányzási tilalom a bevásárlóközpontokra, munkahelyekre és tömegközlekedési csomópontokra is vonatkozik, a bírságok 500 és 3000 dirham között mozognak.

Új-Zéland: A 2008 után születettek soha nem vásárolhatnak dohányterméket, a szabályok megsértése akár 50 000 új-zélandi dolláros bírságot is vonhat maga után.

A közterületeken érvényben lévő dohányzási tilalmak folyamatosan növekvő népszerűségnek örvendenek, és szinte minden országban szigorú büntetéseket állapítottak meg a szabályok megszegésére. A turisták számára kiemelten fontos, hogy előre tájékozódjanak az adott ország dohányzási szabályairól, mivel a bírságok komoly anyagi terhet jelenthetnek számukra. Az intézkedések mögött világos szándék húzódik: a dohányzás csökkentése és egy egészségesebb, tisztább környezet megteremtése a jövő nemzedékei számára.

Related posts