Brüsszel tervet készít, hogy megossza az uniós védelmi ipart Ukrajnával, ezzel erősítve a két fél közötti együttműködést és a biztonsági kapacitásokat.

Andrius Kubilius, az uniós védelemért felelős biztos, hétfőn Brüsszelben, a második EU-Ukrajna Védelmi Ipari Fórum megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy az Európai Unió védelmi gyártókapacitásait össze kell kapcsolnunk Ukrajna energiájával, tehetségével és ambícióival.
A biztos hangsúlyozta, hogy hamarosan Ukrajna is az európai család tagjává válik, de már most el kell kezdeni összekapcsolni az EU és Ukrajna védelmi iparát.
Vlagyimir Putyin megállításához többet kell termelnünk, többet kell innoválnunk, és ezt együtt kell megtennünk az Európai Unión belül, valamint Ukrajnával.
Mint mondta, Ukrajna jelentős előnyöket élvezhet az EU gyártókapacitásaiból, pénzügyi forrásaiból és csúcstechnológiáiból - például a páncélozott járművek, vadászgépek vagy légvédelmi rendszerek terén -, de nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az ukrán ipar maga is fejlett, gyorsan alkalmazkodó és rendkívül innovatív.
Nem csak Ukrajna, de az EU is nyerhet a védelmi iparaik összekapcsolásán
Szakértők véleménye szerint az együttműködés az Európai Unió számára jelentős gazdasági és stratégiai előnyökkel járhat. Az egyik legszembetűnőbb előny az alacsonyabb gyártási költség: Ukrajna a nyugat-európai árak feléért képes modern haditechnikai eszközöket előállítani. Ez azt jelenti, hogy az EU-tagállamok gyakorlatilag kétszer annyi hadfelszerelést szerezhetnek be ugyanannyi pénzért.
Figyelemre méltó tendencia figyelhető meg Ukrajna védelmi iparának dinamikus fejlődésében: míg 2022-ben a szektor termelési kapacitása körülbelül 1 milliárd eurót tett ki, addig 2023-ra ez a szám már 35 milliárd euróra emelkedett. Ez a 35-szörös növekedés egyedülálló ütemet tükröz, amelyből az Európai Unió ipari szereplői is lényeges következtetéseket vonhatnak le.
Az ukrán innovációs potenciál kiemelkedő szerepet játszik a globális védelmi iparban: a fiatal és rendkívül dinamikus ukrán védelmi szektor számos olyan megoldással büszkélkedhet, amelyek világszinten is az élvonalba tartoznak. Az ukrán fejlesztések – beleértve a dróntechnológiákat és a mesterséges intelligencián alapuló rendszereket – már a gyakorlatban is bizonyították hatékonyságukat a harci környezetben. "A jövőben, amikor Európának vállalnia kell a kontinens védelmének teljes felelősségét, Ukrajna kulcsszereplővé válik az új európai biztonsági mechanizmusban" - fogalmazott.