Az Aranycsapat Testület bejelentette, hogy megkezdődött a Bozsik 100 Emlékév, amely a legendás futballista, Bozsik József előtt tiszteleg. Ez az évforduló nem csupán a múlt dicsőségére emlékeztet, hanem lehetőséget ad arra is, hogy a fiatal generációk meg
Kedden az Aranycsapat Testület bejelentette a Bozsik 100 Emlékév indítását, amely számos izgalmas eseményt tartalmaz. A tervek között szerepelnek konferenciák és megemlékezések, emellett a Kárpát-medence magyarlakta településein utánpótlás labdarúgótornák szervezésével is tisztelegnek az Aranycsapat olimpiai bajnok jobbfedezete előtt. Ez az évforduló lehetőséget ad arra, hogy a jövő generációi is megismerhessék a legendás csapat örökségét és Bozsik József pályafutását.
Lomnici Zoltán, a testület elnöke kedden délután a Bozsik Aréna előtt rendezett sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az emlékév csütörtökön veszi kezdetét, és Bozsik József születésének centenáriumáig, 2025. november 28-áig fog tartani.
Az Aranycsapat Testület vezetője a helyszín megválasztását azzal indokolta, hogy Kispesten, a Bozsik Aréna területén egykor a két jóbarát, Bozsik József és Puskás Ferenc családjának otthona állt, akik a világ legnevesebb futballistái közé emelkedtek. A harmincas években, a kispesti grundokon, rongylabdával játszottak, és minden vágyuk az volt, hogy egyszer valódi labdarúgókká váljanak.
Lomnici Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy Bozsik József, a Kispest, később a Budapesti Honvéd és az Aranycsapat kiemelkedő jobbfedezete, 101 alkalommal öltötte magára a magyar válogatott mezét. Bozsik részt vett az 1952-es olimpiai győzelemben, valamint az 1953-as Európa-kupa diadalában. 1954-ben világbajnoki ezüstérmet szerzett, és emlékezetes módon betalált az évszázad mérkőzésén, amikor az Aranycsapat 1953 novemberében Londonban 6-3-ra legyőzte az évtizedeken át veretlen angol válogatottat. Ezen kívül Lomnici Zoltán megemlítette, hogy Bozsik a Honvéd edzőjeként és a magyar válogatott szövetségi kapitányaként is tevékenykedett, hozzájárulva a hazai futball sikeréhez.
Felidézte azt is, hogy Bozsik József a válogatott egyik legkedveltebb játékosának számított, és a Rákosi-korszak alatt parlamenti képviselővé választották. Az ötvenes évek elején Puskás Ferenccel és Szusza Ferenccel karöltve igyekezett felhasználni befolyását Szűcs Sándor megsegítése érdekében, ám sajnos már későn érkeztek, hiszen addigra a halálos ítéletet végrehajtották a fiatal labdarúgón.
Lomnici végül arról beszélt, hogy az Aranycsapat Testület - amelynek tagja az egykori válogatott öt játékosának gyermeke - önkéntes munkával, állami támogatás nélkül végzi a hagyományok ápolását, és bízik a hagyományőrző egyesületek segítségében, határokon belül és kívül egyaránt.
A sajtótájékoztatón jelen volt Bozsik Péter, a legendás labdarúgó fia és korábbi szövetségi kapitány, aki egy érdekes párhuzamot vont Puskás Ferenc és édesapja, Bozsik József között. Kiemelte, hogy bár az ikonikus játékosok karaktere teljesen eltért egymástól – míg Puskás nyitott, extrovertált személyiség volt, addig édesapja inkább zárkózott, introvertált figura volt –, gyerekkoruktól kezdve egy életre szóló barátság kötötte össze őket. Péter emellett háláját fejezte ki a Honvéd szurkolóinak, akik 1986-ban határozott kiállásukkal elérték, hogy a kispesti stadion ne egy katonatisztről, hanem az ő édesapjáról, Bozsik Józsefről kapja a nevét.
Takács Tibor, a Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület elnöke is részt vett a rendezvényen. Felidézte a Bozsikhoz fűződő személyes emlékeit és kiemelte, hogy az Aranycsapat jobbfedezete volt az első magyar labdarúgó, aki 1962-ben, az Uruguay elleni mérkőzésen elérte a 100. válogatottságot és az 1-1-es találkozón ő lőtte a magyar csapat egyenlítő gólját.
Lomnici Zoltán végül bejelentette azt is, hogy az Aranycsapat Testület csütörtökön, 99. születésnapján koszorúzást tart Bozsik József sírjánál, a Farkasréti temetőben.