A magyar élvonalbeli kézilabda bajnokságokban hamarosan elérkezik egy új korszak, hiszen bevezetésre kerül a videóelemző rendszer. Az M4 Sport híradása szerint ez a fejlesztés jelentős változást hoz a mérkőzések lebonyolításában, lehetővé téve a játékveze


Mostantól egy innovatív videó-rendszer (VR) támogatja a női és férfi kézilabda NB I összes mérkőzésének játékvezetőit és versenybíróit, hogy még precízebb döntések születhessenek a pályán.

A Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) közleménye szerint a videobíró (VR) rendszere az elmúlt évek során már bizonyított a televíziós közvetítések során, hozzájárulva a döntéshozatalhoz. A szövetség innovációjának és a kamerarendszerek telepítésének eredményeként azonban a 14. fordulótól, vagyis a 2024/25-ös bajnokságok felétől, a televízió által nem közvetített mérkőzéseken is elérhetővé válik a játékvezetők és versenybírók számára. Ez a változás a több hónapon át tartó tesztelés sikeres befejezésének eredménye.

"A rendszer bevezetésének köszönhetően a magyar élvonalbeli kézilabda-bajnokságok – az olimpiák, világbajnokságok, Európa-bajnokságok és a Bajnokok Ligája mellett – azok közé a ritka nemzeti versenysorozatok közé fognak tartozni, amelyek videó-rendszert alkalmaznak. Ezzel egy lépéssel előrébb járunk, főként a csapatok érdekében" – nyilatkozta Sveda Marcell, az MKSZ versenyszervezési és monitoring igazgatója.

A célunk az, hogy a virtuális valóság (VR) technológia segítségével támogassuk a döntéshozatalt kritikus helyzetekben, ezáltal növelve a helyes döntések arányát. Ez nemcsak a játékosok és csapatok számára fontos, hanem a nézők bizalmát is erősíti a játékvezetés és a versenybíráskodás iránt. A játékvezetők és versenybírók a VR segítségével alaposabban megvizsgálhatják a labda nélküli durva és sportszerűtlen megmozdulásokat, a játékterületen kívül zajló eseményeket, valamint a játékon belüli összetűzéseket és szimulációkat. A rendszer lehetőséget biztosít arra, hogy pontosan meghatározzák a vétkes játékos mezszámát, és segít megoldani a helyzetet, amikor a játékvezetőknek kétségeik merülnek fel az azonnali kiállítás, kizárás vagy a büntetőintézkedések szükségességéről. A VR technológia emellett hasznos lehet a szabálytalan cserék és az időkérések részleteinek tisztázására, valamint a mérkőzés utolsó harminc másodpercében a hétméteres lövések megítélésénél és a technikai hibák vizsgálatánál is. Ezzel a megoldással nemcsak a játék dinamikája javul, hanem a sportág iránti bizalom is erősödik.

Related posts