Az övsömör elleni oltás segíthet mérsékelni a demencia kialakulásának esélyeit.

A Nature című szaklapban közzétett kutatás során körülbelül 283 ezer idősebb felnőtt adatainak elemzésére került sor, akik a walesi oltási rendszer különös sajátosságai miatt vagy jogosultak lettek az övsömör elleni vakcinációra, vagy teljesen elmaradt tőlük ez az oltás - számolt be a Euronews.
A walesi kormány 2013-ban a 79 éveseket is jogosulttá tette az övsömör elleni oltásra, és ettől kezdve az emberek 79 éves koruk betöltésekor jutottak be a programba. A korlátozott készletek miatt azonban az akkor 80 éves vagy annál idősebb felnőttek soha nem kapták meg az oltást.
Amerikai, német és osztrák kutatók azokat az embereket keresték most fel, akik az oltásra való jogosultság határideje előtti héten töltötték be a 80. életévüket, és összehasonlították őket azokkal, akik a következő héten töltötték be a 80. életévüket. A jogosultak mintegy fele kapta meg a vakcinát.
Hét év elteltével a vakcinán kívül maradtak körében minden nyolcadik egyénnél megjelent a demencia. A kutatás eredményei szerint viszont azok, akik részesültek az oltásban, 20 százalékkal alacsonyabb eséllyel kapták meg ezt a betegséget. Érdekes módon a nők esetében a védőoltás hatása sokkal kifejezettebb volt, mint a férfiaknál.
Mindazonáltal nem ez az első kutatás, amely arra utal, hogy az övsömör elleni oltás hozzájárulhat a demencia kockázatának csökkentéséhez.
Tavaly a Nature Medicine című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány rámutatott, hogy az övsömör ellen beoltott személyek körében az oltás után hat évvel jelentősen alacsonyabb a demencia megjelenésének valószínűsége. Az új vakcina változata tehát nemcsak a vírusfertőzések elleni védelmet nyújt, hanem a szellemi egészség megőrzésében is fontos szerepet játszhat.
Az emberek esetében a bárányhimlő átvészelése után évek múltán is megjelenhet az övsömör, amely fájdalmas hólyagokkal teli bőrkiütéseket okoz. Ez a betegség akkor lép fel, amikor a vírus, amely korábban a bárányhimlőt okozta, újra aktiválódik a szervezetben. A tünetek, amelyek rendkívül kellemetlenek lehetnek, akár hetekig is eltarthatnak. Különösen az idősebb korosztály és az legyengült immunrendszerű egyének vannak fokozott kockázatnak kitéve ilyenkor, hiszen számukra a betegség súlyosabb következményekkel járhat.
Az ok-okozati kapcsolat bizonyítása még mindig nyitott kérdés, ugyanakkor a kutatás rámutat arra, hogy az oltás, függetlenül annak típusától, potenciális védelmet kínálhat a demencia kialakulása ellen. Ennek részletes és konkrét alátámasztása azonban még hátra van.