Az Orbán-kormány a Rákosrendező fejlesztését kulcsfontosságú beruházássá emeli, ezzel egyre inkább nyíltan jelezve, hogy a főváros pénzügyi nehézségeit kívánja kihasználni.

Ha Rákosrendező kiemelt beruházás lesz, korábban kell utalni a vételér következő, 18 milliárd forintos részletét. A korábban mini-Dubajként ismertté vált tervekkel szemben égig érő torony nem épülhetne ide, legfeljebb 90 méteres, viszont korlátlan, százszázalékos beépítést engedélyeznének a föld alatt és a föld felett egyaránt.
Az Orbán-kormány csendes lépésben kiemelt beruházássá nyilvánítja a Rákosrendező fejlesztését – derítette ki a Portfolio, miután a Lázár János irányítása alatt álló Építési és Közlekedési Minisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátotta a vonatkozó kormányrendelet-tervezetet. A jogszabály, amely a "Rákosrendező állomás területének vegyes célú ingatlanfejlesztésével összefüggő építési beruházások" kiemelt státuszát célozza, jelentős jogi könnyítéseket ígér. Ennek révén egyszerűsödnek az építési szabályok, felgyorsulnak az engedélyezési folyamatok, és megakadályozzák új helyi védettségi vagy építési tilalmak bevezetését. A tervek között szerepelnek lakóépületek, irodaházak, közösségi terek, sőt, akár geotermikus erőművek is. A kormány a fővárosi önkormányzatot is bevonná a döntésbe, ami azt jelzi, hogy a projekt helyi szinten is figyelmet kap. A Rákosrendező állomást napokon belül bezárják, mivel vágányzár lép életbe a zajló felújítási és fejlesztési munkák miatt. Fontos megjegyezni, hogy a tervezet eltér a korábbi ambiciózus elképzelésektől, mint a mini-Dubaj vagy Grand Budapest, mivel a jövőbeli épületek magassága nem haladhatja meg a 90 métert, és 250-500 méter magas felhőkarcolók építése szóba sem jöhet. Ugyanakkor a területen a többszintű felhasználás megengedett, azaz a terepszint alatti és feletti beépítettség akár 100 százalékos is lehet.
Az Orbán-kormány a lépéssel nyilvánvalóan a már inkasszó sújtotta Budapest csődjére játszik, ha ugyanis Rákosrendező kiemelt beruházás lesz, korábban kell utalni a vételér következő, 18 milliárd forintos részletét. "Nyilván senki nem gondolhatja komolyan, hogy egyik kezével az Orbán-kormány épp csődbe viszi Budapestet, másik kezével pedig segíteni akar fejleszteni a tőle megszerzett Rákosrendezőt - ez túl szép, hogy igaz legyen. Attól tartok, ez másról szól: minél előbb előállítani a 18 milliárd forintos második vételár-részlet esedékességét, melynek ez a rendelet az egyik feltétele" - hívta fel a figyelmet egy Facebook-posztban Vitézy Dávid volt főpolgármester-jelölt, a Podmaniczky Mozgalom vezetője.
Karácsony Gergely bejelentette, hogy amennyiben Budapest nem kapja vissza a MÁK által inkasszált összeget, hivatali visszaélés gyanújával feljelentést fog tenni.
Karácsony Gergely főpolgármester ettől függetlenül örül, a Rákosrendező területét megvásároló fővárosi önkormányzat nevében a politikus újfent megerősítette, hogy a fejlesztés ügye nem kapcsolódik a szolidarítási hozzájárulás teljes összegének be nem fizetése miatt az állammal folytatott vitához. "Miközben küzdünk Budapest pénzügyi túléléséért, nem adjuk fel a küzdelmet a város hosszú távú jövője érdekében sem. Hiszen Budapest élni akar, nem csak túlélni. Márpedig a jövő Budapestje a Rákosrendezőn és az ahhoz hasonló alulhasznosított rozsdaövezetekben dől el" - fogalmazott a főpolgármester.
Karácsony Gergely némileg ellentmondva a kiemelt beruházásról szóló tervezetnek, azt írja: "Magántőke bevonással itt épülhet fel a Parkváros, Budapest legzöldebb, 20 hektáros parkkal rendelkező, autómentes, pozitív energiamérlegű városrésze, 10 ezer új lakással és legalább 2 ezer megfizethető bérlakással. A ma megjelent, a Rákosrendező fejlesztését szabályozó kormányrendelet-tervezet ennek a jogszabályi hátterét biztosítja."
A Rákosrendező ügye egyre inkább lelassul, és Lázár János helyett a MÁV-val való együttműködés tűnik a közelgő megállapodás kulcsának. Karácsony Gergely kijelentette, hogy nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a budapestieket harcba hívják a projekt érdekében.