Az Európai Bizottság együttműködésben 13 tagállammal közösen 2 millió adag koronavírus elleni gyógyszert vásárol.


Az Európai Bizottság hétfőn bejelentette, hogy megkötötte a közös beszerzési szerződést, amely keretében 2 millió 250 ezer adag fiola vásárlására került sor a COVID-19 betegség kezelésének érdekében – számolt be róla a TASR.

Hétfőn a Gilead gyógyszergyártó céggel közös beszerzésről keretszerződést kötött az Európai Bizottság Egészségügyi Veszélyhelyzetekre Felkészülési és Reagálási Hivatala (HERA) 13 uniós tagállam nevében. A megállapodás értelmében összesen 2 millió 250 ezer adag Veklury (Remdesivir) gyógyszer szállítására kerül sor.

Ez egy vírusellenes gyógyszer, amely infúziós oldatok előállítására szolgáló koncentrátum formájában érhető el. Kifejezetten a COVID-19 által okozott tüdőgyulladásban szenvedő kórházba került felnőttek és serdülők kezelésére lett kifejlesztve, akiknek kiegészítő oxigénre van szükségük. Továbbá, alkalmazható olyan felnőttek esetében is, akiknél megnövekedett a betegség súlyosbodásának kockázata.

A szerződés legfeljebb három évre köthető. A második szerződés 2024 januári lejárta után ez már a harmadik ilyen jellegű szerződés.

A Bizottság emlékeztetett arra, hogy a közös beszerzés olyan uniós szintű mechanizmus, amely lehetővé teszi összesen legfeljebb 37 ország (a közös beszerzési megállapodást aláíró) számára, hogy a nemzeti beszerzés alternatívájaként vagy kiegészítéseként, önkéntes alapon, együtt vásároljanak gyógyszereket és orvosi felszereléseket. és rugalmas alapon.

Ez egy olyan rendszer, amely az Európai Unión belül segíti az egészségügyi válságok és globális járványok kezelésére való felkészülést.

A Bizottság és a tagállamok együttes erőfeszítéseket tettek az uniós szintű, egységes megközelítés kialakítására a COVID-19 elleni vakcinák beszerzése és elosztása terén. E törekvések célja, hogy biztosítsák a vakcinák időben történő elérhetőségét és hozzáférhetőségét az Európai Unió területén, elősegítve ezzel a lakosság egészségének védelmét.

A biztonságos és hatékony vakcinák forgalmazása az Európai Unió területén 2020 végén vette kezdetét, miután alapos engedélyezési folyamatokon estek át, és a legszigorúbb biztonsági normák szerint kerültek jóváhagyásra. Azóta az Európai Bizottság összesen 4,2 milliárd adag vakcinát biztosított a COVID-19 elleni védekezés érdekében. 2023 augusztusáig az EU felnőtt lakosságának 84,8%-a már megkapta az oltást, emellett az Unió több mint 530 millió vakcinaadagot juttatott el a világ szegényebb országaiba, ezzel is segítve a globális egészségügyi helyzet javítását.

Related posts