Az Európai Uniónak közel annyi harckocsija van, mint az Egyesült Államoknak, csakhogy a különféle típusok száma zavaróan magas.


Az utóbbi hetekben az európai vezetőknek szembesülniük kellett egy kellemetlen valósággal: sürgősen meg kell találniuk a megoldást saját országuk és Ukrajna védelmére, miután az amerikai védőernyő megbukott, sőt, talán teljesen szétesett. A hadseregek helyzete aggasztó, de legalább a harckocsikból van elegendő mennyiség.

Donald Trump véleménye szerint az Egyesült Államoknak nem kellene folytatnia a világ csendőrének szerepét, mivel ez rendkívül megterhelő anyagilag. Ennek következtében az USA katonai szövetségesei, köztük az Európai Unió, egyre inkább saját magukra vannak utalva. A haderőfejlesztés során számos hiányosságra derült fény, de van egy terület, ahol Európa kiemelkedően teljesít: a harckocsik gyártásában.

A tagállamok hadseregei összesen 4262 páncélozott járművet vonultatnak fel, ami csupán egy hajszálnyival marad el attól a hatalmas számú tanktól, amellyel az Egyesült Államok büszkélkedhet.

A helyzet országonként jelentős eltéréseket mutat. Görögország vezeti a listát 1344 járművével, míg Lengyelország és Románia következik, mindketten fele, illetve negyed annyi harckocsival. Érdekes, hogy a sokak által erősebbnek tartott Németország csupán 296 járművel bír, míg Franciaország 215 harckocsival rendelkezik.

Míg Athén a Törökországgal fennálló történelmi feszültségek miatt fegyverkezik régóta, addig Varsó az orosz fenyegetésre válaszul a közelmúltban növelte arzenálját.

Alain De Neve, a francia védelempolitikai szakértő hangsúlyozta, hogy már a kezdetekkor el kell söpörnünk azt a gondolatot, miszerint gyengébbek lennénk az amerikaiakkal szemben. Európai tervezőirodákkal és tudományos kutatásokkal rendelkezünk, ráadásul tisztában vagyunk a legújabb technológiák alkalmazásával is. Ennek köszönhetően képesek vagyunk ugyanolyan színvonalú termékeket előállítani, mint ők.

Az EU versenyelőnyeit főként a decentralizált fejlesztési megközelítés gyengíti. Míg Európában több mint tíz különböző sikeres modellt hoznak létre, az Egyesült Államokban mindössze 3-4 változatot találunk. Például a franciák a Leclerc harckocsikat egyedi technológiával készítik, míg a németek a Leopárdokat, és az olaszok az Ariétét másfajta gyártási módszerekkel állítják elő.

A tucatnyi európai típus más és más kiképzést igényel, a különböző alkatrészeket pedig eltérően kell karbantartani. Emiatt már évekkel ezelőtt felmerült, hogy létre kéne hozni egy európai szabványt. A fegyverkezés viszont az állami szuverenitás egyik legfőbb szimbóluma, amiről a kormányok nem akarnak lemondani. Arról nem is beszélve, hogy a tagállamok sem bíznak annyira egymásban, hogy átadják hadititkaikat.

Related posts