Az mesterséges intelligencia forradalmi új megközelítéssel növeli a repülés biztonságát: segíti a karbantartási folyamatokat.
Bár a repülőgépek pilótálása még nem az ő asztala, a mesterséges intelligencia már most is jelentős szerepet játszik a repülés biztonságának fokozásában, különösen a karbantartási folyamatok terén. A jövőben az AI okosszemüvegekbe integrálva segítheti a szakembereket, lehetővé téve számukra, hogy még precízebben és hatékonyabban végezzék el feladataikat.
Forradalmi változást idézhet elő a légitársaságok karbantartási munkafolyamataiban az angol AugmentAero startup fejlesztése. A fiatal vállalat AI-alapú kiterjesztett valóság (AR) technológiája azonnali adat-hozzáférést biztosít a mérnökök számára - írja a The Engineer. A megoldás okosszemüvegbe ágyazva állhat a szakemberek rendelkezésére, akik az AI segítségével jelentősen lecsökkenthetik a karbantartási munkák időtartamát, növelhetik a biztonságot, és nem utolsósorban nagyságrendekkel visszaszoríthatják a folyamattal járó költségeket. Az AugmentAero fejlesztései olyan funkciókat kínálnak, mint a valós idejű diagnosztika, a távoli segítségnyújtás vagy éppen a repülőgépek átfogó állapotfelmérése - mindez kézhasználat nélkül, a technológia által közvetített adatvizualizáció révén.
Elaine Harding, a vállalat alapítója elmondta: "A célunk az, hogy a mérnökök azonnal elérhessék a létfontosságú információkat, anélkül, hogy hosszú és bonyolult folyamatokkal kellene vesződniük."
A jelenlegi munkafolyamatok során a mérnökök gyakran kénytelenek elhagyni munkaállomásaikat, hogy szükséges adatokat keressenek a számítógépen. Ez a folyamat akár félórás kieséseket is okozhat. Az AR-technológia azonban forradalmasítja ezt a helyzetet: az okosszemüvegek segítségével a szükséges információk közvetlenül a munkavégzés során, a látómezőbe vetítődnek, így a mérnökök folyamatosan a feladataikra tudnak koncentrálni. Ezen kívül a technológia biztonsági szempontból is előnyös: például azonnal figyelmeztet, ha a repülőgép futóművének nyomásadatai eltérnek az előírt értékektől, lehetővé téve a potenciális balesetek megelőzését.
"Harding hangsúlyozta, hogy szoftverünk teljesen hardverfüggetlen, tehát széleskörű eszközkompatibilitással rendelkezik" - emelte ki az egyik legfontosabb előnyét. Hozzátette, hogy AI-megoldásunk zökkenőmentesen működik majd az Apple Vision Pro-n és a 2027-re várható Meta Orionon is. A vállalat szoros partnerségben dolgozik a vezető technológiai cégekkel, hogy a lehető legtöbb platformon kínáljon ipari felhasználásra optimalizált megoldásokat. A startup a következő év elején tervezi bemutatni rendszerét, amely a hosszú távú célok között szerepel, hogy elérje a jövő fiatalabb generációját is, például gamifikált interfészek bevezetésével.
A southamptoni székhelyű AugmentAero máris komoly szakmai elismeréseket zsebelt be innovatív megoldásaival. Idén októberben elnyerte az Év Innovatív Technológiája díjat a South Coast Tech and Innovation Awardson, és eddig 1,2 millió fontos (körülbelül 590 millió forintos) támogatást kapott az Innovate UK-tól. Nem meglepő, hogy a startup iránt egyre nagyobb az érdeklődés, hiszen a cég már több neves légitársasággal is tárgyal az AI technológia integrálásáról.
Harding kifejtette, hogy az elkövetkező öt-hét évben céljuk a lehető leggyorsabb növekedés elérése, hogy megvalósíthassák víziójukat. Amennyiben az AugmentAero elképzelései valóra válnak, a jövő repülőgépei nemcsak hatékonyabb és gyorsabb működésre számíthatnak, hanem jelentősen biztonságosabb módon is fogják megkapni a létfontosságú karbantartást.