Alapvető jogi megfontolásokra hivatkozva Franciaország nem engedélyezi, hogy Magyarország átvegye a 2023-as antifa támadások egyik feltételezett elkövetőjét.


A siker hatására most már azon dolgozik, hogy a magyar hatóságok által kiadott európai elfogatóparancsot érvénytelenítse.

Április 9-én a párizsi fellebbviteli bíróság kiadatási tanácsa elutasította, hogy Magyarországra adják ki a budapesti antifa támadásokkal gyanúsított 32 éves albán férfit. A brit szélsőbaloldali-anarchista Freedom News értesülései szerint, melyeket a francia l'Humanité is megerősített, a bíróság döntésének hátterében az áll, hogy fennáll a veszélye annak, hogy Rexhino "Gino" Abazaj alapvető jogai sérülnének Magyarországon. Az ügyben eljáró bíró a döntést az Emberi Jogok Európai Egyezménye több fontos cikkelyének megsértésére alapozta, kiemelve a kínzás tilalmát és a tisztességes eljáráshoz való jog védelmét.

Rexhino "Gino" Abazajt 2024 novemberében Párizsban tartóztatták le, de 2025 március végén már felügyelet mellett elhagyhatta a börtönt. Most pedig a kényszerintézkedést teljesen megszüntették vele szemben. Abaza ezt a döntést rendkívül kedvezőnek értékelte, nemcsak saját magára, hanem más „aktivistákra” is tekintettel. Kiemelte, hogy Franciaország ezzel a lépéssel világossá tette, nem szabad engednie egy olyan „autoriter és neofasiszta” rendszernek, mint amilyen Magyarországé.

Bár továbbra is lehetséges a letartóztatása, ha más európai országba utazik, támogatói jelenleg azon fáradoznak, hogy érvénytelenítsék a Magyarország által kiadott elfogatóparancsot.

Az olasz külügyminiszter kijelentette, hogy jogellenes volt Magyarországra kiadni az antifa-támadások egyik vádlottját. Hangsúlyozta, hogy a bíróság elé állítás módja nem felel meg az európai normáknak, mivel a vádolt személy erőszakos bűncselekményekkel kapcsolatos ügyben állt bíróság elé.

A hatóságok gyanúja szerint az albán származású férfi is részt vehetett egy, az antifákból álló nemzetközi csoport tevékenységében, amely 2023. február 9. és 11. között Budapesten támadott meg olyan embereket, akiket szélsőjobboldalinak véltek, ruházatuk alapján. Ebben az időszakban ugyanis szélsőjobboldali, neonáci csoportok szerveztek felvonulást a kitörés napjának megemlékezésére. A támadások során összesen kilenc embert értek bántalmazások, közülük négyen súlyos, míg öten könnyebb sérüléseket szenvedtek. Néhány áldozatnak pusztán a szerencsének köszönhető, hogy életben maradtak. Az erőszakos cselekmények egyik kulcsszereplője az olasz Ilaria Salis, akit a szervezés fő irányítójának tartanak. Salis azóta európai parlamenti képviselő lett, ami miatt mentelmi joga védi őt, így nem lehetett letartóztatni.

A római magyar nagykövet egyértelműen elutasította az olasz közmédiában megjelent vádakat, amelyek szerint az antifa aktivistát méltatlan körülmények között tartanák fogva. "Láttam Magyarország legrosszabb oldalát" – nyilatkozta Ilaria Salis, aki azt is megerősítette, hogy részt fog venni az Európai Parlament szerdai vitáján.

Related posts