A csehek számára aggasztó tényezőként jelentkezik az ukrán importkvóták kiterjesztése.


A Cseh Élelmiszeripari Kamara figyelmeztetett arra, hogy az ukrán termékek vámmentes behozatali kvótáinak tervezett bővítése komoly fenyegetést jelent a cseh cukoripar számára. Az élelmiszeripari szereplők aggódnak, hogy a helyzet ismét olyan mértékben romolhat, mint korábban, amikor egy jelentős cseh cukorgyár bezárásához vezetett. A fokozódó import hatással lehet Csehország cukoripari önellátottságára, és hasonló félelmeket fogalmaztak meg a baromfitartók is, akik szintén érzik a változások következményeit.

A Cseh Élelmiszeripari Kamara véleménye szerint az olcsó ukrán import áll a Hrušovany nad Jevišovkou-i cukorgyár bezárásának hátterében. A termelők aggódnak, hogy hasonló helyzetek ismétlődhetnek meg a jövőben. A kamara figyelmeztetése szerint az ukrán cukor vámmentes kvótája akár 20 070 tonnáról 100 000 tonnára is emelkedhet. "Ha a behozatali kvóták tovább emelkednek, akkor reális veszély fenyegeti a hazai cukorgyártást, és újabb gyárak bezárására kerülhet sor, ami a beruházások értelmét is megkérdőjelezi nemcsak a cukoriparban, hanem más érzékeny szektorokban is" - nyilatkozta Dana Večeřová, a kamara elnöke. Ennek következtében a kamara felszólította a cseh kormányt, hogy ne engedje az ukrán behozatal további növelését.

Marek Vyborný cseh mezőgazdasági miniszter hétfőn Brüsszelben elmondta, hogy egyelőre csak az EU-Ukrajna közti megállapodás körvonalai ismertek, de meg kell várni az Európai Bizottság részletekbe menő pontosítását. A tárcavezető fontosnak nevezte, hogy az EU részéről a megállapodásban nagyobb hangsúlyt kívánnak helyezni az ukrán termékek minőségének és a gyártási szabványok színvonalának emelésére.

Az élelmiszeripari kamara példaként a cukorimportot említette: a Cseh Statisztikai Hivatal adatai szerint 2023-ban 81 millió kilogramm cukrot importáltak az országba 1,7 milliárd cseh koronáért, ebből 27,9 millió kilogramm származott Ukrajnából - 461 millió korona értékben. Ez 2021-ben mindössze 3,7 millió kilogramm volt. Az élelmiszeripari szereplők szerint már kis mennyiségű import is jelentősen befolyásolhatja a hazai árakat, és a tervezett bővítés pusztító hatással lehet a cseh cukoriparra, munkahelyek megszűnését okozhatja, és csökkentheti az ország önellátását.

"Nem vitatjuk, hogy az olcsóbb cukor a fogyasztóknak kedvezhet. A probléma az, hogy ezek az árak nem fedezik a termelési költségeinket. Ennek következménye a gyártás visszaszorulása, munkahelyek megszűnése, az állami bevételek csökkenése, sőt, az egész ágazat léte kerül veszélybe. Ami ma előnyös a pénztárcának, holnap a hazai termelés elvesztéséhez és importfüggőséghez vezethet" - fogalmazott Martin Kolář, a Tereos TTD cukorgyár vezérigazgatója.

A vám- és kvótamentes ukrán behozatal terjedése aggasztó jelenség a baromfitenyésztők számára. A Cseh-Morva Baromfiszövetség vezetői szerint ez komolyan fenyegeti a hazai termelők helyzetét és fennmaradását. A baromfihúsra vonatkozó kvóta 90 000 tonnáról 120 000 tonnára emelkedhet, míg a tojás esetében a mennyiség 6000 tonnáról 18 000 tonnára nőhet. Gabriela Dlouhá, a baromfiszövetség elnöke hangsúlyozta, hogy „az ukrán termelők gyakran lényegesen alacsonyabb költségekkel és sokkal kevésbé szabályozott környezetben működnek, ami tisztességtelen versenyt eredményez, amivel a hazai termelők nem tudnak megbirkózni.”

Related posts