Az adóbevallás határideje március végéig esedékes.

Közeleg az adóbevallási időszak, és sokan fontolgatják, vajon idén szükség van-e a bonyolult űrlapok kitöltésére. Egy alapvető szabályt mindenképpen érdemes szem előtt tartani: a 2024-es évre vonatkozó adóbevallást minden olyan magánszemélynek be kell nyújtania, akinek tavalyi éves jövedelme meghaladta a 2823,24 eurót.
Az adóbevallás benyújtásának és az adó befizetésének végső határideje 2025. március 31. Ez a kötelezettség érinti azokat a lakosokat is, akik külföldről származó jövedelemmel rendelkeznek, valamint azokat, akik elvesztették munkahelyüket, és azokat is, akiknek a vállalkozása 2024-ben megszűnt. Aki adóveszteséget könyvelt el, annak szintén be kell nyújtania a bevallást. Ezen kívül vannak olyanok, akik nem kötelezettek a bevallás benyújtására, de mégis megéri számukra az űrlap kitöltése, hiszen sok esetben ez anyagilag előnyös lehet. Például, ha valaki az év egy részében dolgozott, de a munkaadója az adóelőlegeket úgy számította ki, mintha egész évben foglalkoztatva lett volna. Különösen előnyös lehet az adóbevallás készítése azok számára, akik alacsony jövedelműek, tehát akik egész évben legfeljebb 5646,48 eurót kerestek (ez az adómentes minimum). Emellett azok is profitálhatnak a bevallásból, akik életbiztosítást kötöttek, kiegészítő nyugdíj-megtakarításhoz járultak hozzá, vagy akik szeretnék kihasználni a 2%-os adófelajánlás lehetőségét.
Nem kell adóbevallást készítenie annak, akinek a tavalyi adóköteles jövedelme nem haladta meg a 2823,24 eurót. Ugyancsak megúszhatja a kellemetlen papírmunkát, aki csak alkalmazottként dolgozott, s február 17-éig megkérte a munkaadóját, hogy végezze el helyette az éves adóelszámolást. Továbbá, elkerülheti az adóbevallás készítését, aki tavaly olyan jövedelemmel rendelkezett, mely után fizetett forrásadót. Ide tartoznak például a bankszámlák kamatai, a befektetési alapokból származó jövedelmek vagy a jogdíjak egy bizonyos összeghatárig. Az ilyen jövedelmek után automatikusan adót vonnak le. Tipikus példa erre a bankban elhelyezett lekötött betét, amelynek kamataiból a bank automatikusan levonja az adót.
Lényeges megjegyezni, hogy amennyiben ez a jövedelem más forrásokkal, például vállalkozásból származó bevételekkel párosul, kötelező lesz adóbevallást készíteni.
Ha valaki nyereményekből szerzett jövedelmet, fontos, hogy tisztában legyen a vonatkozó szabályokkal. Adóbevallási kötelezettség akkor merül fel, ha a nyeremény(ek) összértéke túllépi a 2823,24 eurót, azonban az első 350 euró adómentesen megmarad. Érdemes tehát alaposan átgondolni a nyeremények kezelését és a kötelezettségeket!
A bevétel típusától függően a magánszemélyek kétféle adóbevallási űrlap közül választhatnak. Az A típusú űrlapot azok töltik ki, akik kizárólag alkalmazotti jövedelmet kaptak, függetlenül attól, hogy rendes munkaszerződéssel vagy megbízási szerződéssel dolgoztak. Ha valaki emellett más adóköteles jövedelemmel is rendelkezik, akkor a B típusú adóbevallás kitöltése válik szükségessé. Ezt az űrlapot általában azok használják, akiknek bevételük származik vállalkozásból, bérbeadásból, ingatlaneladásból, vagy művészi tevékenységekből. Az összes jövedelmet egyetlen űrlapon kell feltüntetni és elszámolni.
Az adóbevallás folyamata lényegében arról szól, hogy összegyűjtjük az elmúlt év jövedelmeit, majd kiszámítjuk, mennyi adót kellett volna megfizetnünk. Ezt az összeget összevetjük azzal, amit valójában levontak a bevételeinkből. Ideális esetben a két szám egyenlő. Ha szerencsénk van, az is kiderülhet, hogy tavaly túl sok adóelőleget fizettünk be, így a különbözetet most visszaigényelhetjük. Szomorúbb esetben viszont adóhátralékot találunk, amit március végéig rendezni szükséges. Ne felejtsük el, hogy különféle adókedvezményekre is jogosultak lehetünk, amelyek segíthetnek csökkenteni a fizetendő adót.
Az elmúlt évben elért bevételek, amelyek nem haladták meg a létminimum 176,8-szorosát – ami 2024-es értéken 48 441,43 eurónak felel meg – után 19%-os adót kell fizetni. Amennyiben a bevétel ezt az összeget túllépi, akkor a többlet már 25%-os adóval van sújtva.
Aki nem teljesíti a kötelességeit, az különféle következményekkel nézhet szembe, beleértve a büntetést is. Emellett késedelmi kamat is felszámításra kerülhet. A kiszabott bírság mértéke 30 eurótól akár 16 000 euróig terjedhet.
A jövedelemadó-bevallásokat mindig az adott adózási időszak befejeződése után legkésőbb 3 hónapon belül kell eljuttatni a lakhely szerint illetékes adóhivatalba. Akik már most tudják, hogy valamilyen okból nem képesek tartani a március végi időpontot, 3 hónap haladékot intézhetnek úgy, hogy írásban a határidő lejárta előtt bejelentik az adóhivatalnak, hogy később, azaz június 30-áig adják le az űrlapot. Aki külföldi bevételekkel is el akar számolni, a határ-időt 6 hónappal, maximum szeptember 30-áig is kitolhatja. Ha az adózó meghal, az év arányos részére vonatkozó adóbevallást az örököse dolgozza ki a halál bekövetkezésétől számított 3 hónapon belül, illetve ez esetben is lehet halasztást kérni. A kitöltött nyomtatványokat személyesen, postai úton vagy elektronikusan is eljuttathatjuk az adóhivatalba.
Nem kell a teljes bevételünkből adózni: az adóalap a jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott tételekkel csökkenthető. Az adózóra vonatkozó adómentes rész azt az alapösszeget jelenti, amelyet mindenki leszámíthat a jövedelméből, adózni csak a maradék összegből kell. Az adómentes rész összege az adott évben szerzett jövedelem nagyságától függ, és a létminimum időszerű összege alapján határozzák meg, éspedig annak a 21-szerese, ami a 2024-es vonatkozólag 5646,48 euró.
Minél nagyobb a jövedelem, annál kisebb adómentes összeget vehet figyelembe az adófizető.
Bizonyos kedvezmények érvényesítése lehetséges: az adóalap csökkenthető a házastárs utáni adómentes rész figyelembevételével, valamint a nyugdíjrendszer harmadik pillérébe önkéntesen befizetett összeggel (maximum 180 euróig). Emellett a jelzáloghiteles és a gyermekek után járó adóbónusz is érvényesíthető.
Aki szeretné kihasználni a 2%-os adófelajánlás lehetőségét, ezt az adóbevallás során teheti meg.