Az engedélyeztetési folyamat addig nyúlt el, hogy végül a hódok vették át a munkát, és ők fejezték be a több száz milliós projektet az emberek helyett.

Csaknem 500 millió forintnak megfelelő összeget spórolt meg egy hódkolónia a cseh államnak, amikor az állatok egy olyan területre építettek gátat, ahová a hatóságok már régóta terveznek. Amíg a Brdy tájvédelmi körzet az engedélyeztetéssel foglalkozott, az állatok 2 éjszaka alatt megépítették a gátat.
A Csehország szívében elhelyezkedő Brdy tájvédelmi körzet engedélyt nyert egy 30 millió koronás (körülbelül 483 millió forintos) gátépítési tervhez. Csak a megfelelő építési engedélyek hiányoztak a Moldva-medencei hatóságoktól, amikor váratlanul, szinte egyik napról a másikra, egy helyi hódkolónia keresztbe tett a projektnek - számolt be róla a Radio Prague.
A gátakat egy elkerülő csatornán alakították ki, melyet egy közeli katonai bázis katonái építettek még régebben, hogy lecsapolják a környező területet. A környezetvédők által kidolgozott revitalizációs projekt célja az volt, hogy orvosolja ezt a problémát. Bohumil Fiser, a Brdy Tájvédelmi Körzet Igazgatóságának vezetője úgy véli, hogy a természet önállóan lépett fel, és a hódok szinte egyik pillanatról a másikra megteremtették a szükséges biotóp körülményeket.
"A Katonai Erdőgazdálkodási Igazgatóság és a Vltava folyómedence tárgyalásokat folytatott egymással a projekt létrehozásáról és a terület tulajdonjogával kapcsolatos kérdések rendezéséről. A hódok megelőzték őket, és ezzel 30 millió cseh koronát spóroltak meg nekünk. Mindenféle projektdokumentáció nélkül és ingyen építették meg a gátakat" - mondta Bohumil Fišer.
Jiri Vlcek zoológus megállapítása szerint a helyi közigazgatás nem képviselt versenyt a hódtelep számára.
A hódok csodálatos építők, hiszen mindössze egy vagy maximum két éjszaka leforgása alatt képesek megalkotni egy gátat. Ezzel szemben az embereknek sokkal bonyolultabb a helyzetük: építési engedélyek beszerzése, az építkezés hivatalos jóváhagyása, valamint anyagi források felkutatása vár rájuk. Míg a hódok szorgosan dolgoznak az éjszaka leple alatt, addig az emberek sokszor hónapokat, akár éveket is eltölthetnek a tervezéssel és a bürokráciával.
A munkálatokat figyelemmel kísérő környezetvédelmi szakemberek véleménye szerint a hódok által kialakított vizes élőhelyek ideális környezetet teremtenek a ritka kőrákok, békák és egyéb vízi élőlények számára.
"A hódok mindig jobban tudják. A gátak építésének helyét mindig jól választják ki - jobban, mint amikor mi tervezzük meg papíron" - mondta Jaroslav Obermajer, a Cseh Természet- és Tájvédelmi Hivatal (AOPK) közép-csehországi irodájának vezetője.
A területen legalább egy, körülbelül nyolctagú európai hódcsalád él. Karolína Sulová, az AOPK szóvivője szerint a hódok a múltban más területeken is pozitívan hozzájárultak a vízvisszatartáshoz. Időnként azonban előfordul, hogy ami nekik megfelel, az nem az emberek érdekeit szolgálja. Az Orlickoústec régióban található Lanskroun közelében például a hódok véletlenül elárasztották a szántóföldeket és vízzel elöntöttek egy közeli vasútvonalat.