A tükör előtt állva észlelheted, ha a koleszterinszinted a normál tartomány felett van.


Sokszor már csak akkor vesszük észre, hogy magas a koleszterinszintünk, amikor következményként valamilyen betegség jelentkezik. A kezeletlen magas koleszterinszint növeli a szívroham, a stroke és más érrendszeri betegségek kockázatát.

A magas koleszterinszint gyakran titokban bújik meg a háttérben, mivel sok esetben nem produkál figyelmeztető jeleket, egészen addig, amíg más egészségügyi gondokat nem generál. Viszont van egy jellegzetes tünete, amely szembetűnő lehet: ez leginkább az arcon, valamint a kezeken és lábakon mutatkozik meg.

A végtagokon megjelenő xanthomák, más néven koleszterincsomók, figyelmeztető jeleként szolgálhatnak egy mögöttes betegségnek. Ezek a helyi koleszterin- és zsírlerakódások a test ínszalagjain alakulnak ki, és sok ember számára első pillantásra talán nem is tűnnek aggasztónak. Azonban érdemes odafigyelni, mivel ezek az apró, de szembetűnő dudorok gyakran komolyabb egészségügyi problémákra utalhatnak.

A megemelkedett koleszterinszint egyik figyelmeztető jelensége lehet a xantelazma, amely a szemhéj bőrén megjelenő sárgás színű, kiemelkedő koleszterin-lerakódás. Ezt a jelenséget viszonylag egyszerűen észlelhetjük, ha csak néhány pillanatra a tükörbe nézünk.

A felső és az alsó szemhéj közelében jelentkező csomók mellett a szem írisze körül kialakuló fehér gyűrű is magas koleszterinszintre utal. Ez azonban az kor előre haladtával természetes módon is kialakulhat, általában 60 év felett, ezért csupán erre hagyatkozni nem szabad, mindenképpen szükség van kivizsgálásra.

Ha a fenti tünetek bármelyike megjelenik, feltétlenül érdemes orvosi segítséget kérni, mivel a kezeletlen magas koleszterinszint súlyos, tartós problémákhoz vezethet, sőt, akár életveszélyes állapotokat is előidézhet.

A koleszterinszint legmegbízhatóbban vérvizsgálaton keresztül mérhető. Amennyiben a laboratóriumi eredmény a magas tartományba mutat, elengedhetetlen a koleszterinszint csökkentése. Ennek mértéke sokféle egyéni tényezőtől függ, mint például az életkor, a testsúly, valamint a szívbetegségek kockázati tényezői.

A koleszterinszint-csökkentésében nagyon fontos szerepe van az életmódváltásnak. Ennek első lépése az étrend megváltoztatása.

A koleszterinszint csökkentéséhez érdemes rostban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket beiktatni az étrendünkbe, valamint válasszunk teljes kiőrlésű lisztből készült pékárukat, barnarizst, és igyunk ásványvizet. Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek, mint a sovány sajt és joghurt, szintén jótékony hatásúak. A bőr nélküli szárnyashúsok és a halak fogyasztása is kedvezően befolyásolja a koleszterinszintet, ahogyan a jó minőségű növényi olajok használata is. Ne feledkezzünk meg a rendszeres testmozgás fontosságáról sem, hiszen ez is elengedhetetlen a szív- és érrendszeri egészség megőrzéséhez.

Az életmódváltás sokszor csodákat tehet, de van, hogy a helyzet nem javul, és ilyenkor elengedhetetlen, hogy orvosi segítséget kérjünk, amely magában foglalhatja a megfelelő gyógyszerek alkalmazását is.

A fent felsorolt tüneteken kívül van néhány egyéb figyelmeztető jel is, amelyek magas koleszterinszintre utalhatnak. Ilyen például a mellkasi fájdalom, ami terhelés közben jelentkezik, és pihenéssel enyhül. Az időszakos lábgörcs, ami mozgás közben jelentkezik, valamint a nyakban, állkapocsban, a has és a hát felső részén jelentkező fájdalom is a magas koleszterinszint tünete lehet. De utalhat még rá hányinger, rendkívüli fáradtság, légszomj, zsibbadás, beszédzavar és a végtagok hidegsége is.

A magas koleszterinszint súlyos problémákhoz vezethet, például szívrohamhoz és szélütéshez. Szívinfarktus akkor következik be, amikor a koleszterinlepedék felszakad, és vérrögöt képezve elzárja az artériát. A szívroham tünetei közé tartozik a súlyos mellkasi fájdalom, kipirulás, hányinger és légzési nehézség.

Related posts