A szenátusi alkalmazottak szakszervezetei sürgetik, hogy azonnal távolítsák el a parlament épületén található antennákat – számolt be az AGERPRES hírügynökség.
Bukarest, július 11./Agerpres - Pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei sürgető kérést intéztek a parlament épületén található antennák és elektromágneses mezőket előállító berendezések azonnali leszerelésére. Az intézkedés mögött az áll, hogy a kormány tervei szerint csökkenteni kívánja a veszélyességi bérpótlékot, ami aggodalmat keltett a dolgozók körében.
A közleményükben hangsúlyozták, hogy az alkalmazottak egészsége nem lehet alkudozások tárgya. "Azt állítják, hogy a veszélyességi pótlékunk csupán egy közalkalmazotti hóbort. De hogyan nevezhető hóbortnak az egészségünk védelméért folytatott harc? Ez a bérpótlék (...) egy alapvető jog, amelyet (...) szakmai vélemények alapján érdemeltünk ki. Ezek a vélemények megerősítik, hogy a parlament épületében található berendezések által kibocsátott elektromágneses sugárzás jelentősen túllépi a megengedett határértékeket" - érvelt a szakszervezetek képviselője.
A közlemény hangsúlyozza, hogy a 'rideg valóság' az, hogy az ilyen berendezések közelében végzett napi tevékenységek számos rákos megbetegedést idéztek elő az alkalmazottak között, és sajnos egyes esetek végkimenetele tragikusra fordult.
A szakszervezetek számos szakértői véleményt hoztak nyilvánosságra, amelyek alátámasztják, hogy a munkavállalók egészségét veszélyeztető környezetben kénytelenek dolgozni. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a jogszabályok szerint a munkáltatók kötelesek biztosítani a biztonságos munkakörülményeket, továbbá előzetesen konzultálniuk kell a szakszervezetekkel, ha bármilyen módosítást terveznek a munkakörülmények terén.
A közlemény hangsúlyozza, hogy a parlament épületén található antennák és elektromágneses mezőt generáló eszközök azonnali eltávolítása a legfontosabb lépés az egészségügyi kockázatok megelőzése érdekében. „Addig is, amíg ez a lépés meg nem történik, követeljük, hogy a veszélyességi pótlék jelenlegi mértéke maradjon érvényben. (...) Nem fogadjuk el, hogy a hatóságok közömbösen viszonyuljanak a munkavállalók egészségéhez” - emelték ki a szakszervezetek. AGERPRES/ (RO - szerző: Dana PICIU, HU - szerkesztő: CSEKE Péter)