A magyar autósok gyorsan megérzik Trump vámháborújának következményeit.

Rövid távon a Trump által bejelentett vámok miatt valószínűleg emelkedni fognak az olajárak. Azonban hosszabb távon a helyzet megváltozhat, hiszen a vámháború súlyosan károsíthatja a globális gazdaságot. Ha az Egyesült Államok szigorú szankciókat vezet be Iránnal és Oroszországgal szemben, az olajárak drasztikus emelkedése sem kizárt. Ezen a téren a forint erősödésére a vámháború időszakában nem érdemes komoly reményeket fűzni.
A kőolaj világpiaci jegyzési ára megugrott, miután Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke bejelentette, hogy vámokat vezet be – illetve emel – a Kanadából, Mexikóból és Kínából érkező termékekre. Az intézkedés kiterjed az energiahordozókra is, bár Kanada esetében csak 10 százalékos vámot alkalmaznak. Ezzel szemben a többi ország esetében, így Mexikóban, az energiahordozókra is a 25 százalékos általános vámot tervezik bevezetni.
Kanada az USA legnagyobb olajbeszállítója, a teljes import nagyjából 62 százaléka onnan származik. A mexikói import az USA összbehozatalának nagyjából 7 százalékát teszi ki.
A hétvégi bejelentés után hétfőn az Európában mértékadó Brent olajfajta hordónkénti ára 77,2 dollárig emelkedett - miközben a január közepe óta tartó árcsökkenésnek köszönhetően a 82 dollár fölötti csúcsról azt megelőzően már 75 dollárra mérséklődött a jegyzés.
A hazai kiskereskedelmi üzemanyagárak alakulásában két fő tényező játszik kulcsszerepet: a nyersolaj világpiaci ára és a forint árfolyama. Amikor a kőolaj ára emelkedik, az hatással van a magyar üzemanyagárakra is, kivéve, ha a forint árfolyama éppen erősödik, ami mérsékelheti ezt a hatást.
Ami az olaj árát illeti, a Kanada és Mexikó ellen bevezetett vámok rövid távon mindenképpen áremelkedést fognak előidézni.
A piac dinamikusan reagál a kereskedelmi zavarokra, ami különösen megfigyelhető abban, ahogyan a kanadai és mexikói exportőrök az Egyesült Államokon kívüli vásárlók irányába terelik figyelmüket. Ez a folyamat új lehetőségeket teremt számukra, miközben a globális kereskedelmi táj körülményei folyamatosan változnak.
A Goldman Sachs elemzői szerint a hatás mértéke korlátozott lesz. Kanadának korlátozottak a lehetőségei új vevők felkutatására, mivel exportjának jelentős része csővezetéken keresztül áramlik az Egyesült Államok irányába. A befektetési bank előrejelzése alapján...
a vámterhet jelentős részben a kanadai olajkitermelők lesznek kénytelenek benyelni,
Hordónként 3-4 dolláros kedvezményt kell majd biztosítaniuk az Egyesült Államokban vásárlóiknak. A plusz vámterhek másik részét pedig az amerikai autósok fogják megfizetni, mivel az üzemanyagárak emelkedése révén érzik majd meg a költségeket.
A világpiaci olajárak kezdeti emelkedése után várhatóan középtávon csökkenés következik be. A Donald Trump által elindított vámháborúk hatására a globális gazdasági kilátások romlanak, ami a növekedés lassulásához vezet. Ez a lelassulás pedig csökkenti a kőolaj iránti keresletet, így várhatóan alacsonyabb árakat eredményez. Ennek tükrében a Goldman Sachs szakértői változatlanul hagyták árprognózisukat: az idei évre átlagosan 78 dolláros, míg 2026-ra 73 dolláros Brent-árfolyamot várnak.
A magyarországi benzinkutak esetében, amennyiben a forint árfolyama stabil marad, először áremelkedésre, majd ezt követően árcsökkenésre számíthatunk.
Fontos kérdés, hogy a Trump-adminisztráció tervez-e szankciókat bevezetni az iráni és orosz olajexport kapcsán, és ha igen, milyen formában. Amennyiben az újabb amerikai szankciók napi egymillió hordóval csökkentik az orosz és iráni olajexportot összesen, akkor a Brent olaj ára átmenetileg a 93 dolláros szintet is elérheti.
Egy másik fontos kérdés, hogy a Szaúd-Arábia által irányított OPEC olajkartell, valamint az Oroszországgal bővült OPEC+ milyen ütemben fogja növelni az olajkitermelést, és mikor kezdik el fokozatosan eltörölni a korábban bevezetett önkorlátozó intézkedéseket. A kartell február 3-i ülésén fog dönteni, és valószínű, hogy a tagállamok ragaszkodnak ahhoz, hogy csak áprilistól, fokozatos lépésekben oldják fel a korlátozásokat. Ez a döntés különösen érdekes, hiszen Donald Trump elnök nyilvánosan a kitermelés növelését sürgette az OPEC részéről.
Ha az OPEC a termelés fokozásával lenyomná az olajárakat, az egyrészt alacsonyabb üzemanyagárakat eredményezne (ez Trump egyik kampányígérete volt), másrészt még nehezebb helyzetbe hozná Oroszországot, megkönnyítve Moszkva tárgyalóasztalhoz kényszerítését az ukrajnai háború ügyében (ami megint csak Trump kampányígérete volt).
A kartelltagok számára nem előnyös, ha az olajárak drasztikusan csökkennek, ezért valószínű, hogy különösen a nehezen megjósolható piaci helyzetek tükrében továbbra is ragaszkodnak az önkorlátozások fokozatos eltörléséhez.
Ami pedig a forint árfolyamát illeti: a vámháborús helyzet nem jelent kedvező kilátásokat. A Kanada, Mexikó és Kínai elleni vámok bejelentése után hétfőn a forint gyengült a dollárral szemben, de stabilizálódott a 400 alatti szinten.
Donald Trump az Európai Unióval szemben is vámintézkedéseket helyezett kilátásba, amire az EU ellenlépésekkel reagált. Amennyiben vámháború robban ki az Egyesült Államok és az EU között, a forint árfolyama várhatóan jelentős gyengülésnek indul. Ez pedig újabb áremelkedést hozhat az üzemanyagok fogyasztói árában.