"A készpénz elavult, a megtakarítók pedig lemaradnak a lehetőségekről."
A Gazdag papa, szegény papa szerzője, Robert Kiyosaki szerint a vagyonosok és a nincstelenek közötti szakadék végérvényesen áthidalhatatlan lesz, amint a bitcoin ( BTC ) átlép egy pszichológiai árhatárt.
Az X közösségi média platformján megjelent bejegyzésében a sikeres író-üzletember, aki több könyvet is írt Donald Trumppal, figyelmeztetett arra, hogy akik a hagyományos pénznemekben gyűjtik a megtakarításaikat, azok komoly hátrányba kerülnek azokkal szemben, akik értékállóbb eszközökbe, például nemesfémekbe vagy bitcoinba fektetnek. A jövő pénzügyi tájékozódásában ez a különbség kulcsfontosságú lehet.
Kiyosaki azt mondja, hogy egy bizonyos pont után a szegények és a középosztály számára elszalasztott lehetőség lesz, hogy elfogadható áron felszálljanak a kriptovonatra, ezzel pedig maradhatnak a számukra kijelölt helyen a vagyoni ranglétrán.
Ahogy Kiyosaki említi a neves "Gazdag papa, szegény papa" című művében, a megtakarítók valójában hátrányban vannak... hiszen a készpénz nem más, mint értéktelen hulladék.
Amint a bitcoin átlépi a 100 000 dolláros határt, a szegényebb rétegek és a középosztály számára gyakorlatilag lehetetlenné válik, hogy lépést tartsanak a fejlődéssel. Ezt követően a kriptovaluta birtoklása szinte kizárólag az ultra-gazdagok, nagyvállalatok, pénzintézetek és állami befektetési alapok privilégiumává válik.
Kiyosaki egyébként nemrég arról beszélt, hogy régóta az volt a célja, hogy legalább 100 darab bitcoint birtokoljon - függetlenül attól, hogy mennyi a piaci ára. Ez jelenlegi árfolyamon nagyjából 3,8 milliárd forintnak felel meg. Kiyosaki egyébként lelkes Trump-hívő: amellett, hogy közös könyveik vannak a régi-új amerikai elnökkel, nemrég méltatta Donald Trumpot, mondván az első bitcoin-elnökként teszik együtt naggyá és gazdagabbá Amerikát.
Az üzletember egy későbbi bejegyzésében úgy látszott, hogy némileg visszafogta az optimista megközelítését, különösen miután a bitcoin nem tudta elérni a hétvégi, 100 ezer dolláros célt. Kiyosaki véleménye szerint ez a visszaesés aggasztó jel lehet; úgy gondolja, hogy a bitcoin akár a 60 ezer dolláros szintre is eshet. Mindazonáltal hangsúlyozta, hogy
A jövőbe tekintve, még a nehézségek ellenére sem veszti el lelkesedését, sőt, még inkább fokozza vásárlásait. A prognózisai szerint a bitcoin 2025-re elérheti a 250 ezer dolláros szintet, ami új lehetőségeket nyit meg előtte.
Kiyosakinak abban viszont nem feltétlenül van igaza - és erre a követői is figyelmeztetik -, hogy a bitcoin nem lesz hozzáférhető és innentől már csak a gazdagokat gazdagíthatja. Az előállítható mennyiség valóban véges, 2140-ben valóban elfogynak a kibányászható bitcoinok ám addig még viszonylag sok idő van a meggazdagodáshoz. Az is elég relatív fogalom, hogy már így is túl drága: egyrészt a kriptovaluta rendkívül volatilis eszköz, az árfolyam a legapróbbnak tűnő makrogazdasági mutató vagy csupán egy rossz hír miatt is változhat, másrészt a bitcoinnak vagy bármelyik altcoinnak a töredékét is meg lehet vásárolni, akár egyetlen dollárt is be lehet fektetni.
Az pedig közhely, hogy a befektető mennyit nyer az csupán attól függ, hogy vérfürdő idején, vagy éppen az árfolyamcsúcson vásárolt be - az aktuális árfolyam itt mesze nem a legfontosabb szempont.
Tom Lee, a Fundstrat elemzője úgy véli, hogy egyre inkább közelítünk ahhoz a ponthoz, amikor a kisebb piaci kapitalizációjú altcoinok elkezdik meghaladni a nagyobb, elterjedtebb kriptovaluták teljesítményét.
Egy nemrégiben készült podcast interjúban, ahol Anthony Scaramucci, a SkyBridge Capital alapítója volt a vendég, Lee kifejtette, hogy cége már elindította az ethereum (ETH) és a solana (SOL) ajánlását az ügyfelek számára. Ezzel a lépéssel szeretnék segíteni az ügyfeleket, hogy diverzifikálják portfóliójukat, és így elkerüljék a bitcoin (BTC) által jelentett egyoldalú kockázatokat.
Ő sem zárja ki annak lehetőségét, hogy a bitcoin értéke a jelenlegi szinthez viszonyítva akár 150 százalékkal is növekedhet, és a következő év során meghaladhatja a 250 ezer dolláros határt.
Szerinte ez már csak azért is valószínű, mert a Donald Trump-féle leendő adminisztráció eddig is elkötelezett bitcoin-párti platformon állt, így alapos okkal feltételezhető, hogy az Egyesült Államok nem csak legitimálja a bitcoint, hanem stratégiai tartalékeszközzé is teszi. Amennyiben az Egyesült Államok kormánya - legalábbis eddigi szándéka szerint - végül valóban megszerez egymillió darab bitcoint a piacról, akkor a világ legnagyobb kriptó-birtokosa lesz, és talán mondani sem kell, hogy milyen hatással lesz ez a kriptoeszközök legitimálására.
A bitcoin mindenesetre kissé bal lábbal kezdte a hetet: a hétvégén ugyan ismét 98 ezer dollár felett járt, ám úgy tűnik, megilletődött a 100 ezer dolláros szint előtt, amit nagyon nem szeretne egyelőre átlépni. A cikk írásakor az árfolyam valamivel 95 ezer dollár felett tanyázik.
Ez a váratlan piaci korrekció akár jónak is tekinthető, hiszen nyilvánvalóan a befektetők profitrealizálásának, vagy legalábbis annak a jelének tudható be. Konkrétan megfigyelhető, hogy egy jelentős szereplő, egy úgynevezett óriásbálna, március 14. és október 31. között összesen 11 657 BTC-t (több mint 780 millió dollárt) gyűjtött be, átlagosan 66 953 dolláros áron. Most pedig úgy tűnik, hogy egy logikus lépést tett.
A kriptovaluta árfolyama jelentős, legalább 50%-os emelkedést mutatott az átlagos belépési árhoz viszonyítva, ami arra utal, hogy egy névtelen nagybefektető 1000 BTC-t helyezett el a Binance platformján. E lépés mögött egyértelmű szándék húzódik: az eladás, hogy kihasználja a kedvező piaci helyzetet és realizáljon némi nyereséget. Ezt a fejleményt a Lookonchain X bejegyzése is megerősíti.
Ez elegendő volt ahhoz, hogy megrémítse a piacot.
Az elemzők véleménye alapján nem szükséges pánikba esni, hiszen az ilyen jellegű profitrealizálások a bitcoin természetes részét képezik. A főbb mutatók is azt jelzik, hogy a piac stabilitása megmarad: a folyamatosan beérkező tőkék jelentős támogatást nyújtanak, így a trend folytatódhat, és akár a 100 ezer dolláros szintet is elérheti.
A kriptopiac rekordot döntött, és a hétvégén a kapitalizációja meghaladta a 3,6 billió dollárt. Érdekes módon az altcoinokban már most több tőke található, mint a Bitcoinban.
A tőzsdék és a kriptopiacok a múlt héten szárnyra kaptak, hiszen a befektetők bizakodva fogadták, hogy Donald Trump a tapasztalt és fedezeti alapok kezelésében jártas Scott Bessentet jelöli pénzügyminiszternek.
A múlt heti GDP-adatok viszont erős gazdaságra, ellenben tartósan magas inflációra utaltak, ami komoly kérdéseket vetett fel a befektetők körében, hogy számíthatnak-e újabb kamatcsökkentésre.
Érkeznek az amerikai feldolgozóipari adatok, amelyek kulcsszerepet játszanak a gazdaság állapotának megértésében és a trendek előrejelzésében. A szolgáltatási szektor teljesítménye és a foglalkoztatottsági statisztikák mellett a fogyasztói bizalomra vonatkozó várakozások is fontos információkat nyújthatnak, amelyek együttesen formálják a gazdasági kilátásokról alkotott képet.
A héten több Fed-nyilatkozat is vár ránk, köztük Jerome Powell elnök beszéde, amely december 5-én, csütörtökön kerül sorra.