A honvédelmi miniszter kifejezte, hogy az elmúlt tíz hónap során ötezren döntöttek úgy, hogy tartalékos katonai szolgálatra jelentkeznek. Ez a szám a hazaszeretet és a szolgálat iránti elkötelezettség megállíthatatlan erejét tükrözi.


Szalay-Bobrovniczky Kristóf nem említette, hogy a szerződést aláírók létszáma nem feltétlenül egyezik meg azok számával, akik valójában a rendszerben maradnak.

Tíz hónap alatt már több mint ötezer területvédelmi tartalékos csatlakozott a Magyar Honvédséghez - adja hírül Facebook Reels videóban Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. A szám - meglátása szerint - nem csak az azóta véget ért "Szeretem, Megvédem!" nevű toborzókampány sikerét, hanem a magyar emberek elkötelezettségét és hazaszeretetét is bizonyítja. Szalay-Bobrovniczky szerint megtalálták az utat az emberek szívéhez.

A közelmúltban a tartalékos státuszba lépők létszáma év elején átlépte a négyezres határt. Azóta a belépők körülbelül 10 százaléka úgy határozott, hogy hivatásos vagy szerződéses katonai pályafutásra vált a honvédség kötelékében.

A miniszter véleménye szerint a munkáltatók számára előnyös lehet tartalékos munkaerő alkalmazása, hiszen ezek a munkavállalók a kiképzésük révén "fegyelmezett, magabiztos és motivált" képességekkel rendelkeznek. Amennyiben a munkáltatók szerződést kötnek a behívott tartalékosokkal, lehetőségük nyílik a honvédségtől kompenzációt igényelniük, ami tovább növelheti a tartalékosok alkalmazásának vonzerejét.

Becslések szerint a honvédségnek kicsivel harmincezernél több hivatásos és szerződéses katonája, továbbá tíz és húszezer közti tartalékos katonája van. Erről Ruszin-Szendi Romulusz, a Tisza új szakpolitikusa is beszélt a HVG-nek adott interjújában. Pontos számot nem szokott nyilvánosságra a kormány.

És érdemes megjegyezni azt is, hogy bár a honvédelmi tárca előszeretettel közli a "csatlakozók" számát, ám a szerződést aláírók száma nem egyenlő a ténylegesen rendszerben maradókéval. Ezt az elméletben szűrőként funkcionáló kiképzés, illetve esetenként az orvosi, pszichológiai és egészségügyi vizsgálatokban lemorzsolódók után lehetne megkapni.

A honvédségnél egy jelentős humánpolitikai reform zajlott le az elmúlt időszakban, melyben fiatalítottak és átírták a katonák jogállását. A hatályban lévő különleges jogrendi helyzet miatt pedig leszerelési moratórium van érvényben.

Related posts