Az ellenzéki pártok egy javaslatot terjesztettek elő, amely a dél-koreai államfő leváltására irányul.


Azzal érvelnek, hogy Jun Szogjol azért hirdetett szükségállapotot kedden este, hogy kibújjon az ellene és a családja ellen folyó nyomozás alól.

Szerdán a szöuli parlamentben hat ellenzéki párt képviselői indítványt terjesztettek elő Jun Szogjol dél-koreai elnök eltávolítására. Az indítványt támogató politikusok azzal érvelnek, hogy az államfő "súlyosan és jelentős mértékben megsértette az alkotmányt", amikor a megelőző napon szükségállapot bevezetését javasolta az ország területén.

Az ellenzék azzal érvel, hogy Jun Szogjol azért hirdetett szükségállapotot kedden este, hogy kibújjon az ellene és a családja ellen folyó nyomozás alól. Nem állt fenn semmi olyan előfeltétel, például háborús helyzet, fegyveres lázadás vagy nagyobb országos vészhelyzet, amely az alkotmány alapján indokolttá tette volna ezt a lépést - áll az indítványban.

Az elnök leváltására irányuló hivatalos javaslatról pénteken vagy szombaton fogják meghozni a döntést.

Itt a végső pillanat: Dél-Koreában megszűnik a katonai jogrend.

Jun Szogjol helyi idő szerint kedd este a YTN televízió élő adásában – meglepetést okozva a nézők körében – bejelentette, hogy szükségállapotot hirdet az országban. E lépését azzal indokolta, hogy fel kívánja számolni a kormányzati munkát akadályozó, „szégyentelenül Észak-Korea-barát államellenes erőket”. A dél-koreai parlament, a 300 fős testületből 190 képviselő jelenlétében, szerdára virradóra határozatot fogadott el a szükségállapot megszüntetéséről. Néhány órával később maga az államfő visszavonta a szükségállapotot, és a rendkívüli jogrend fenntartására vezényelt katonákat is visszahívták.

Dél-Koreában Jun Szogjol államfő rendkívüli katonai jogrendet hirdetett, amelynek következtében a hadsereg felfüggesztette a parlament működését. A helyzet súlyosbodik, mivel a parlamenti képviselők ellenállnak az elnök intézkedéseinek, és tömegek gyűlnek össze a szöuli törvényhozás épülete előtt, hogy kifejezzék tiltakozásukat a kialakult állapot ellen.

Az államfő lemondását tüntetők is követelték a főváros utcáin. A tiltakozók Szöul belvárosában gyertyafényes demonstrációt tartottak, hasonlóan ahhoz a 2017-es megmozduláshoz, amelyen Pak Kunhje volt államfő távozását követelték, majd az elnöki palotához vonultak. A Yonhap dél-koreai hírügynökség jelentése szerint az elnök kabinetfőnöke és kulcsfontosságú tanácsadói "tömegesen nyújtották be lemondásukat". A védelmi minisztérium közölte, hogy a tárcavezető, Kim Jonghjon is felajánlotta lemondását.

Related posts