A Dalia Kollégium második hétvégéje varázslatos környezetben, Gömörpéterfalán zajlott. Az esemény tele volt izgalmakkal és felejthetetlen pillanatokkal, ahol a résztvevők együtt tapasztalhatták meg a közösség erejét és a természet szépségét. A hétvége pro


A harci botoló alapjainak elsajátítása (Fotó: Chovan Lilla)

A Felföldi Dalia Iskola 2021-ben csatlakozott a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózathoz, ami óta Dalia Népfőiskolaként is tevékenykedik Gömörpéterfalán. Az idei ősz különleges jelentőséggel bír, hiszen elindult a 2026-ig tartó Dalia Kollégium programja, ahol a résztvevők magyar harcművészeti képzéseken vehetnek részt. A hétvégén a második képzés zajlott, amelyre 15 lelkes érdeklődő érkezett, hogy elmélyítse tudását és tapasztalatait a harcművészetek világában.

A Lakiteleki Népfőiskola Alapítvány vezetője, Lezsák Sándor, aki egyben a Magyar Országgyűlés alelnöke is, a lakiteleki Hungarikum Ligetben található központjában irányítja a tevékenységeket. Az alapítvány célja, hogy a nemzeti összetartozás szellemében támogassa a közösségek működését, elősegítse az értékek felkutatását, bővítse a tudást, és erősítse a magyar identitást. A szervezet nem csupán szellemi, hanem anyagi támogatással is hozzájárul a különböző programok megvalósításához, beleértve a szabadegyetemeket, táborokat, tudományos előadásokat, koncerteket és más kulturális eseményeket.

A Felföldi Dalia Iskola egy különleges közösség, amely a magyar nemzeti harcművészetek iránti szenvedélyt és elkötelezettséget hirdeti. A csoportot Kopecsni Gábor irányítása alatt tevékenykedik, aki elkötelezett abban, hogy a hagyományokat és a modern technikákat ötvözve adja át tudását a tanulóknak.

Gábor közel két évtizede mélyed el a néprajzi módszerek világában, hogy feltárja a népi harci testkultúra rejtett kincseit. Az őszinte szenvedéllyel végzett kutatása során a népi és katonai harci elemeket ötvözve, valamint saját verseny- és edzésvezetési tapasztalataira építve formálta meg egyedi harcművészeti iskoláját. Munkája nem csupán a technikai tudás átadására összpontosít, hanem a hagyományok tiszteletére és a közösségépítésre is.

Nem egy korszak harcmodorát képviselik, hanem átfogó jelleggel évszázadok magyar harcművészeti tudásának jellemzőit egyesítik.

Az iskola tananyaga hét fő tudásterületből, azaz "rovásból" áll: szablya, íj, fokos, bot, karikás ostor, hajítófegyverek és a magyar népi birkózások. Az "Útnak" eredő harcművészet központja egy felvidéki kis falucskában, Gömörpéterfalán található, ahol csapatvezetői képzések vannak. Az érdeklődők az ország számos pontján működő és most alakuló közösségekhez is kapcsolódhatnak.

A hétvégi képzés középpontjában a botoló és a botharc izgalmas világa állt.

A bot, mint eszköz, már a pásztorok korában is széles körben elterjedt volt. Nem csupán a nyájak terelésére alkalmazták, hanem harci eszközként is megállta a helyét különböző összecsapások és verekedések során.

Kopecsni Gábor kutatásai során számos pásztort keresett fel, akik készségesen megosztották vele tudásukat és tapasztalataikat. Meséltek a pásztorbotok készítésének titkairól, felfedve a hagyományos mesterség fortélyait. Gábor mindezeket egy könyvben gyűjtötte össze, ahol a begyűjtött technikák és történetek mellett videófelvételek és fényképek is gazdagítják ezt a páratlan örökséget.

A hétvégén is megrendezett egy előadást, amelynek címe a "Bot a magyar kézben" volt.

A képzés résztvevői mélyrehatóan elsajátították a botforgatás különféle technikáit és mozdulatait. Kihívást jelentett számukra, hogy egyszerre két botot forgassanak, miközben botos játékok segítségével fejlesztették ügyességüket. Az így megszerzett tudást a botbirkózás és botvívás izgalmas kihívásaiban is próbára tették, hogy valóban hasznosítsák az alapokat.

Szakállos Viktor, aki Nagyölvedről érkezett Gömörpéterfalára, eddig három alkalommal vett részt az edzéseken. A Lévai járásban található Érsekkéty községben nemrégiben indult el a Dalia-képzés ifj. Bohák József irányításával. Viktor itt találkozott először az iskolával, és a hétvégi tapasztalatairól így nyilatkozott: "Nagyon lenyűgözött az egész, sok újdonságot tanultam. Mivel még nem voltam túl sokszor edzésen, néha kicsit nehéznek éreztem a dolgokat. A csapat rendkívül változatos és pozitív légkör jellemzi. Azért jelentkeztem, mert a harcművészet és a közösség vonzott, szerettem volna valami újat kipróbálni. Emellett a történelem iránti érdeklődésem miatt Gábor előadása a botokkal és egyéb mozdulatokkal kapcsolatban különösen megragadott."

A legfiatalabb érdeklődő, Kovács Móric, Magyarország szívéből érkezett. Édesapja, Kovács Attila már tavasszal sikeresen teljesítette a Daliákhoz vezető felvételi vizsgát, így Móric most izgatottan fedezi fel az iskolarendszer világát, amely új lehetőségeket kínál számára.

Móricz megosztotta velünk, hogy a hétvégén szerzett tapasztalatai közül a két bot forgatása és a botbirkózás ragadta meg a figyelmét a leginkább. Ugyanakkor az íj és a fokos iránti lelkesedése a legnagyobb, és izgatottan várja, hogy végre kipróbálhassa ezeket a fegyvereket is.

A társaság tagjai Budapestről, Monorról, Vámosgyörkről, Cserépfaluból, Vágfarkasdról, Fülekről, Ajnácskőről, Gömöralmágyból és Jesztéről jöttek össze.

A Felföldi Dalia Iskola és egyben a Dalia Kollégium célja, hogy a felgyűjtött néprajzi anyag ne csak dokumentáció legyen, hanem összegezve, kidolgozva és rendszeresítve visszatérjen az életbe mindazok számára, akik a harcművészeten keresztül is megélik a magyarságukat.

Egy olyan harcművészeti akadémián keresztül, ahol a nemzettudat és az ősi hagyományok iránti tisztelet újraélesztheti a közösség szellemét és erejét. Itt a fizikai felkészültség mellett a lelki és kulturális gyökereink felfedezése is középpontba kerül, hiszen a harcművészet nem csupán technika, hanem egy életforma, amely összekapcsol bennünket múltunkkal és identitásunkkal.

Örömmel várjuk a fiatalok, idősek, lányok, fiúk, nők és férfiak jelentkezését! Az életkor és a nem nem jelentenek akadályt az oktatásban való részvétel számára. A következő hétvégi képzésünkre novemberben kerül sor, ahol minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A részvételi díj alkalmanként 20 euró, amely magában foglalja az étkezést, szállást és az oktatást. Az esemény időtartama 2024. szeptemberétől 2026. augusztusáig terjed. Helyszín: Dalia Népfőiskola - Gömörpéterfala, Magyar Közösségi Ház, Gömörpéterfala 114, 980 35, Felvidék. További részletekért keresse bizalommal a [email protected] e-mail címet. Amennyiben többet szeretne megtudni a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózatról, valamint a Felföldi Dalia Iskoláról, kérjük, látogasson el az alábbi linkekre: ITT és ITT.

Related posts