A Bundesbank már a gyászbeszéd megfogalmazásán fáradozik: az amerikai vámok véglegesen megpecsételhetnék a német gazdaság sorsát. - Világgazdaság

A német jegybank a következő évtizedre visszaesést jósol. Modelljei azonban nemcsak Németországnak, hanem az Egyesült Államoknak is súlyos gazdasági károkat vetítenek előre.
Németországot komoly kihívások elé állítják az amerikai kereskedelmi vámok, amelyek hosszú távon, akár évekig is lassíthatják a gazdasági növekedést. Joachim Nagel, a Bundesbank elnöke hétfőn arra figyelmeztetett, hogy ezek a lépések szinte teljes mértékben megnyomoríthatják azt a gazdaságot, amely már két egymást követő évben zsugorodott.
A német jegybank a Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetéseire épített modelljei alapján arra a következtetésre jutott, hogy a kereskedelmi korlátozások visszafordíthatatlan károkat okoznának Németországnak, tovább mélyítve a gazdasági problémákat.
- mondta Nagel.
Ez katasztrofális következményekkel járhat Németország, Európa legnagyobb gazdasága számára, amely jelenleg is mély ipari recesszióban van a piacot elárasztó, államilag támogatott kínai termékek, valamint a hazai vállalatokat sújtó magas energiaárak miatt.
A jegybank prognózisai alapján a német gazdaság az amerikai vámok bevezetése miatt idén csupán 0,2 százalékos növekedést mutathat, és a jövőben várhatóan még tovább csökkenni fog.
Bundesbank: Az Egyesült Államoknak is éreznie kell a következményeket.
A pénzintézet egyetlen reménysugara az ország számára az, hogy Trump vámintézkedései esetleg hátrányosan is érinthetik az Egyesült Államokat, és a kereskedelmi korlátozások akár a gazdasági növekedést is megakaszthatják.
A hét végén elmondott beszédében a német jegybank vezetője figyelmeztetett arra, hogy amennyiben megvalósulnának azok a vámok, amelyeket Trump a választási kampánya során említett, és ha erre büntető intézkedések reagálnának, akkor a globális GDP-növekedés 1,5 százalékponttal csökkenne. Emellett az amerikai gazdaság is jelentős, 2 százalékpontos visszaeséssel nézne szembe.
A Bundesbank előrejelzése széles körű támogatásra talál más európai központi bankok részéről is. Fabio Panetta, az olasz jegybank elnöke a Reutersnek adott interjújában hétfőn kifejtette, hogy
Panetta szerint azonban a legnagyobb kockázat az lehet, hogy az Egyesült Államokból kizárt kínai cégek új piacokat keresnének, és kiszoríthatnák az európai termelőket akár még a hazájukból is.