A mesterséges intelligencia olyan gyorsan fejlődött, hogy 500 millió évet ugrott előre a jövőbe. Ez a hihetetlen ugrás nemcsak technológiai áttöréseket hozott, hanem alapjaiban változtatta meg a világunkat. Az AI már nem csupán eszköz, hanem egy olyan tár

Az EvolutionaryScale és az Arc Institute biológusai és evolúciós szakértői egy forradalmi AI modellt alkottak meg, amely képes fehérjék szintetizálására. Az ESM3 az első generatív modell, amely nemcsak a biológiai struktúrák mély megértésére képes, hanem új, eddig ismeretlen fehérjék létrehozására is, kombinálva a fehérjék szekvenciáit és funkcióit. Ez a fejlesztés új perspektívákat nyit meg a biológiai kutatások és a gyógyszerfejlesztés terén.
Az ESM3 egy lenyűgöző mesterséges intelligencia program, amelyet 3,15 milliárd fehérjeszekvencia, 236 millió fehérjeszerkezet és 539 millió fehérjejegyzet felhasználásával alakítottak ki. Ez a hatalmas mennyiség, összesen 771 milliárd adat, lehetővé tette a kutatók számára, hogy a programot az evolúció szimulálására képezzék ki. A szakemberek véleménye szerint ez olyan, mintha több mint 500 millió évnyi evolúciós tudás került volna a mesterséges intelligencia „agyába” – számolt be róla a bgr.com.
Az MI legújabb generációs alkalmazásai lehetőséget kínálnak a tudósok számára, hogy a biológiai rendszereket programozhatóvá alakítsák.
A modell hatalmas mennyiségű adatot tud feldolgozni, így komoly tudományos áttöréseket hozhat az orvosi kutatásokban és a biotechnológiában. Az ESM3 segítéségével egy új fehérjét máris sikeresen szintetizáltak: ezt esmGFP-nek nevezték el, aminek segítségével lehetőség nyílik az emberi evolúció részletesebb vizsgálatát segítő, további modellek kifejlesztésére.