Negyven évvel ezelőtt az egész világ csodálattal figyelte a japánok forradalmi újításait.


Íme az 1980-as évek techoptimizmusának sűrítménye: egy átlagos karóra, ami egyben csuklón hordható tévé is egyben.

1982 már egy távoli múlt, amikor az emberek élete gyökeresen eltért a mai valóságtól. Ekkor debütált a legendás Commodore 64, amely forradalmasította a számítástechnikát, és a televízió képernyőjén felbukkant a Knight Rider, a titkos ügynök és autója kalandjainak ikonikus sorozata. Ezen felül a rádiók már Michael Jackson legnagyobb slágerét, a Thriller-t játszották, amely a popzene történetének egyik mérföldkövévé vált.

Ekkoriban kezdett felemelkedni Japán csillaga, és a szigetország állt a technológiai fejlődés élére. Ami akkor csúcsnak számított, legyen szó tévéről, videózásról, hi-fi készülékekről, az mind japán volt. A kvarcórák terén is ők voltak a piacvezetők, a Seiko pedig 1982-ben egy elképesztő újdonsággal emelte tovább a tétet. Ekkor dobták piacra a "TV Watch"-ot, amely csuklón hordozható méretben volt képes tévéadások valamennyire élvezhető megjelenítésére.

A japán piacra két változat, a DXA001 és a DXA002 került; a kettő közötti egyetlen érdemi eltérés az volt, hogy a DXA001-es modell a kijelző köré fekete keretet, a dobozban pedig komolyabb fejhallgatót kapott. Az akkori 108 000, illetve 98 000 jenes fogyasztói ár (inflációt figyelembe véve 380-400 ezer forint) a fejlesztésre elköltött több százmillió jen fényében kifejezetten barátinak számított.

A japán debütálást követően egy évvel később a készülék TV Watch 001 néven debütált az Egyesült Államok piacon is, ahol számos kiadáson ment keresztül, és azóta is a gyűjtők körében népszerű trófeának számít. Jelenleg egy átlagos példányért körülbelül 500 dollárt kérnek, míg egy bontatlan és tökéletes állapotú darab akár az 1000 dollárt is elérheti. Ugyanebben az évben a konstrukció a mozivásznon is feltűnt: Roger Moore karján látható a James Bond: Octopussy (1983) néhány jelenetében, később pedig Tom Hanks is viseli a Dragnet (1987) című filmben.

Technikai fronton a karóra egy 1,2 hüvelykes, 17 × 25 mm-es, háttérvilágítás nélküli kijelzőt kapott, amely szürkeárnyalatos képet - valójában kék-fehér tónusokat - jelenített meg.

Természetesen, itt van egy egyedibb változat: A készülék önmagában még nem volt képes a televíziós funkciók ellátására. Ehhez egy külső tunert kellett magunkkal cipelni, ami 320 grammal növelte meg a készülék össztömegét. Ez a kiegészítő lehetővé tette az analóg VHF- és UHF-csatornák vételét, emellett FM-rádióadások fogadására is alkalmas volt, a fejhallgató vezetéke pedig antenna szerepét töltötte be. Tévé módra kapcsolva a külső egység egy szett ceruzaelemmel (USA-ban AA, Japánban AAA) körülbelül 5 órán át működött, míg hálózati adapter használatával korlátlan ideig üzemeltethető volt.

Az analóg televíziós sugárzás világméretű megszüntetése révén a Seiko TV Watch mára már igazi relikviává avanzsált, amely a technikatörténet egyik különösen bájos fejezetét idézi fel számunkra.

A Seiko ebben az időszakban igazán az innováció élvonalában mozgott: ez a készülék is olyan futurisztikus megoldásokat vonultatott fel, amelyek egyenesen a sci-fi világából léptek elő.

Related posts